Hiába ígérte a radikális baloldali Sziriza, hogy véget vet az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap által követelt megszorításoknak, és kiharcolja a hatalmas görög adósság egy részének elengedését, egyáltalán nem biztos, hogy ezt meg is tudja valósítani. A negyvenéves Alekszisz Ciprasz pártvezér szavai mindenesetre muzsikaként hatottak a görög füleknek, hiszen a lakosságnak sorozatos fizetés- és nyugdíjcsökkentéseket, adóemeléseket és elbocsátásokat kellett elviselnie, cserébe a 240 milliárd eurós EU/IMF-mentőcsomagért.
|
A megszorítások politikájával való szakítást hirdető baloldali Sziriza párt nyerte az előrehozott választásokat Görögországban Louisa Gouliamaki / AFP |
– Nem hiszem, hogy Ciprasz ezzel a programmal ki tudja vezetni Görögországot a válságból. Sokkal fontosabb, hogy mit mond majd az EU, elsősorban Németország – figyelmeztetett Jorgosz Cogopulosz politikai elemző. Érthető ugyanakkor, miért szavaztak ilyen sokan a változásra a dél-európai tagállamban, ahol a fiatalok körében a munkanélküliség meghaladja az ötven százalékot, a lakosság közel egyharmada pedig a szegénységi küszöb alatt él.
„Arra a pártra voksoltam, amely megváltoztatja Görögországot. A gazdaság összeomlott, az egyszerű emberek a kukában keresnek ennivalót, a fiatalok csak külföldön találnak munkát" – mondta a The Guardian brit napilapnak Panagiotisz, az 54 éves athéni villanyszerelő. A 78 éves Maria pedig, aki világéletében konzervatív politikusokra szavazott, most a Szirizát választotta. „Nem bízom már egyetlen pártban sem, amely eddig kormányzott" – magyarázta.
Nem hatottak Szamarasz kormányfő fenyegetései sem: az utolsó pillanatig azzal rémisztgette a választókat, hogy Ciprasz hatalomra kerülésével Görögországot rövid úton kizárják az euróövezetből. – Optimista vagyok, mert meggyőződésem, hogy senki sem akarja veszélybe sodorni az ország európai irányultságát – nyilatkozta még vasárnap is. Jorgosz Cogopulosz erre úgy reagált: a miniszterelnök valóban az európai utat követte, kérdés, hogy a Sziriza most talál-e másikat.
– Nem a Szamarasz-kormány választotta a megszorító intézkedéseket, ezeket kényszerűségből vezette be. Azzal viszont hibát követett el, hogy nem figyelt a legsürgetőbb reformokra: az adóelkerülés elleni küzdelemre, az állami szektor karcsúsítására, a privatizáció felgyorsítására – érvelt a Népszabadságnak.