A tárcavezető bejelentését felháborodva fogadta a 102 esztendős, rimaszombati Tamás Ilonka, akitől szintén megvonták a szlovák állampolgárságát. Több mint hat évtizeden át tanítottam, több nemzedéket neveltem fel tisztességgel, de ez a jelek szerint nem sokat számít. Kosárlabdázni már sajnos, nem fogok megtanulni. Szülőföldemet sem hagyom el, vagyis nem lesz külföldön állandó lakhelyem, ezért a miniszteri kivétel rám és a legtöbb felvidéki sorstársamra nyilván nem vonatkozik - nyilatkozta keserűen.
A szlovák állampolgársági törvényt gyorsított eljárásban 2010 májusában, mindössze huszonnégy órával azután hagyták jóvá, hogy a magyar parlament elfogadta a könnyített honosításról rendelkező jogszabályt. A pozsonyi jogi norma szerint aki más ország állampolgárságát kéri és megkapja - nagyon kevés kivételtől eltekintve - elveszíti a szlovákot.
Több módosító javaslatot a pozsonyi parlament Smer-SD párti többsége azóta elutasított. Ezért fordultak a Híd párt parlamenti képviselői néhány szlovák társukkal együtt az Alkotmánybírósághoz, amely végül nem döntött az ügyről.
Gál Gábor, a Híd szakpolitikusa újabb érvekkel ismét a strasbourgi emberi jogi bíróságtól kér jogorvoslatot, ám a taláros testülettől még mindig nem kapta meg a hivatalos határozatot és indoklást arról, hogy miért nem döntöttek. E dokumentum nélkül viszont nem léphet tovább. A strasbourgi testület egyszer már elutasította a kérelmüket, azzal az indoklással, hogy a panaszosok szabad akaratukból vették fel a magyar állampolgárságot, holott tudták, a hatályos szlovák jogszabály alapján elveszítik az eddigit. Azt azonban nem vizsgálták, vajon a hatályos törvény összhangban van-e a szlovák alkotmánnyal.
Az érintettek az Európai Parlament petíciós bizottságához is fordultak, amely azonban nem hozott döntést. Csáky Pál, a Magyar Közösség Pártjának európai parlamenti képviselője kezdeményezni kívánja, hogy az ügyet ismét vegyék elő.
|
Tamás Ilonka. Hatvan év tanítás után kosárlabdázni már nem akar Fotó: MTI |
Becsléseink alapján hozzávetőleg kétezer szlovákiai magyar kérte és kapta meg az anyaországi állampolgárságot. Közülük ezt a tényt idáig kilencen jelentették be. Őket a szlovák hatóságok zaklatják. Bekérették az útlevelüket és személyi igazolványukat, törölték őket a lakossági nyilvántartásból, s ideiglenes tartózkodási engedélyt adtak ki számukra.
A rimaszombati Tamás Anikó életével fizetett az embertelenségekért. Ugyanis a többszöri hatósági beidézést követően infarktust kapott, ám a besztercebányai kórházban személyi igazolvány hiányában nem voltak hajlandóak ellátni őt. Nem sokkal később levélben kértek tőle bocsánatot emiatt, ugyanis időközben bebizonyosodott, hogy a beteg egész életében fizette a szükséges biztosítást, ráadásul eljárásuk uniós szabályt is sértett. Mindez azonban az áldozaton nem segített már.