Alaposan megrengette a brit Munkáspártot is a 2008-as globális gazdasági válság. Romjaiba dőlt a hit, hogy a pénzügyi szektor prosperitása a társadalomnak is jó, a befizetett adókból fenntarthatóak a közszolgáltatások, például a közoktatási rendszer. A Munkáspárt új iránya tisztességes bérezést és tisztességes bérnövekedést hirdet, de ezt sokkal nehezebb kommunikálni a választók felé, mint az adócsökkentést, ami érezhetően több pénzt hagy az emberek zsebében – erről Sonia Sodha brit politológus, Ed Miliband brit munkáspárti vezér korábbi tanácsadója beszélt lapunknak.
A The Observerben is gyakran publikáló, független közpolitikai tanácsadóként tevékenykedő Sodha a brit konzervatív-liberális nézeteket népszerűsítő budapesti Danube Institute rendezvényére érkezett a magyar fővárosba. A tanácskozás résztvevői – döntő többségükben brit politikai elemzők, újságírók – az európai baloldal jövőjéről, valamint arról vitatkoztak, hogy a (brit) balközép miért veszítette el a gazdasági válságról folytatott diskurzust.
Mert abban – már a 2015 májusában esedékes westminsteri parlamenti választásokra előre tekintve – egyetértettek, hogy a brit közvélemény a pénzügyek kezelésében-menedzselésében sokkal jobban bízik a David Cameron kormányfő irányította torykban, mint a Munkáspártban. Sonia Sodha szerint a pénzügyek kezelése, a közszolgáltatások helyzete, a rezsiköltségek és a jelzáloghitel-törlesztőrészek emelkedése mellett a 2015-ös parlamenti választás egyik legnagyobb kérdése a közegészségügy (angol rövidítéssel NHS) állapota lesz.