Azok után, hogy az államilag szervezett dopping ellenére az orosz sportolókat nem tiltották el az olimpiai részvételtől (hanem a nemzetközi sportági szakszövetségekre bízták a döntést), valószínűleg senki nem csodálkozik azon, hogy Rióban megtartják a talán közegészségügyi katasztrófával fenyegető versengést.
Brazília és az olimpia egészségügyi kockázatai kapcsán a legtöbb hír a Zika-vírusról szól, ám a valóságban a veszélyek nem korlátozódnak az önmagában is elég ijesztő kórokozóra. Aki a nyugati világból (Észak-Amerikából és Európából) érkezik Rióba, az a kötelező védőoltásokkal valószínűleg rendelkezik, ám ezek mellé ajánlatos a hepatitis A, a hepatitis B és a tífusz elleni védelemről is gondoskodni, a sárgaláz pedig az opcionális listán szerepel. A Dengue-láz az egész országban előfordul, de egyelőre nincs ellene vakcina. A legtöbb baj a rovarok által terjesztett betegségekkel van, az említetteken túl a malária és a chikungunya is a választékban van (előbbinek szerencsére nem az olimpia idején van a szezonja, de az egyik labdarúgóhelyszínen, az Amazónia Arénában így is dokumentált a maláriaveszély).
A hírhedt Zika-vírussal összefüggésben sem az USA járványügyi hatósága, sem a WHO (az ENSZ egészségügyi szervezete) nem javasolja a terhes nőknek, hogy Brazíliába utazzanak, és az ajánlások között az önmegtartóztatás, illetve a biztonságos szex, azaz a gyermeknemzés kiküszöbölése is szerepel – mindkettő érintheti a sportolókat, hiszen a korai terhesség számos sportágnál nem kategorikus kizáró ok (sőt, Londonban egy nyolcadik hónapban lévő sportlövő is indult). Arról pedig a legutóbbi játékok alatt színes beszámolókat olvashattunk, hogy a szabadjára engedett testi örömök mennyire szerves részei a versenyek utáni levezetésnek és az olimpiai falu belső életének. A WHO-n ugyanakkor mintha a Zika-vírus-fertőzés egyik lehetséges utóhatásának, a skizofréniának a jelei mutatkoznának.
A szervezet a kóros kisfejűség egyre egyértelműbb felelősének tartott Zika miatt február elsején globális vészhelyzetet hirdetett – rögzítve, hogy éppen Brazília a legveszélyeztetettebb –, nem sokkal később pedig harminc ország mintegy 150 tudósa felhívásban nyilvánította ki, hogy a szúnyogok által széthurcolt, de szexuális úton is fertőző betegség mintegy félmillió sportolót és látogatót sodorhat veszélybe, vagyis a riói olimpiát le kell fújni. Ezután viszont az egészségügyi világszervezet – mintha megrettent volna a saját lépése lehetséges következményeitől – visszakozott, érdemi indoklás nélkül arra az álláspontra helyezkedve: „közegészségügyi szempontból nem indokolt" sem áthelyezni, sem törölni az augusztus 5. és 21. között zajló rendezvényt. Brazíliában amúgy jelenleg másfél millió Zika-fertőzött van (a 200 milliós lakosságból), és idén 50 százalékkal több új esetet regisztráltak, mint tavaly, vagyis nem kell hozzá rendkívül pechesnek lenni, hogy valakit egy olyan szúnyog csípjen meg, amely előzőleg egy vírushordozó véréből vett mintát.