A bukott csungkingi párttitkár, Bo Xilai magával ránthatta a belbiztonság volt felelősét is
A reformok és a korrupció elleni harc szerepel kiemelt helyen a kínai törvényhozás e héten kezdődő éves ülésszakán. Hétfőtől már a Népi Gyűlés konzultatív tanácsa ülésezik, majd szerdától maga a parlament, az Országos Népi Gyűlés. Az új kínai vezetőgarnitúrából Li Ko-csiang (Li Keqiang) miniszterelnökre immár egy konkrét program felvázolása vár. Világossá kell tennie, miként kívánják biztosítani a megelőző negyedszázad évi mintegy tízszázalékos növekedése után a célul kitűzött 7,5 százalékos GDP-növekedést a megváltozott hazai és világgazdasági körülmények közepette. A reformokért felelős csoport Hszi Csin-ping (Xi Jinping) pártfőtitkár-államfő vezetésével a közelúltban már jóváhagyta az idei évre vonatkozó fő feladatokat. A stratégia alapja Kína kormányzati rendszerének és képességének modernizálása. A kormányzás és a piac között új egyensúlyt akarnak kialakítani. Hszi –mint a Xinhua hírügynökség jelentette – hangsúlyozta a jogrendszer fontosságát: a reformfolyamat valamennyi lépésének jogilag megalapozottnak kell lennie. Li ugyanakkor a kormányzás és a piac viszonyát a következőképpen fogalmazta meg: „Amit a törvény nem tilt, azt a piacon érvényesíteni lehet, ám amit a kormány cselekszik, arra törvényi felhatalmazás kell”.
A parlament tavaszi ülésszakát megelőzően a központi pártlap, a Zsenmin Zsipao közzétette több mint hárommillió válaszon alapuló közvéleménykutatását. E szerint a kínaiak a szociális biztonság javítását tartják a legsürgetőbben megoldandó kérdésnek. Ez a társadalmi ellátórendszerek, a nyugdíj- és társadalombiztosítás, az oktatás és egészségügy átalakítását, a biztosítási rendszer reformját is magába foglalja – jelentette az MTI.
A sorban a második helyen a korrupció szerepel, mint a társadalmi és politikai reformok legnagyobb akadálya. A korrupció visszaszorítására a kormány másfél éve indított kampányt, s ez a jelek szerint egy hosszabb folyamat kezdetét jelenti. Tavaly a párt fegyelmi ellenőrző bizottságai különböző szinteken körülbelül 182 ezer vezetőt büntettek meg, 13 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Mint arról a pekingi legfelsőbb bíróság beszámolt, csak a bírók, bírósági alkalmazottak közül százak buktak le tavaly: 683 főre bizonyították rá, hogy megvesztegették. Az ügyészségi vizsgálatok tízezreket érintenek.