Inkább politikai, mint szakmai kérdés, hogy szükséges-e 2017-re nullára csökkenteni Magyarország költségvetési hiányát – mondta lapunknak Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzője annak kapcsán, hogy Varga Mihály a héten ezt jelentette be. Az első hallásra ambiciózus vállalás messze nem elérhetetlen, de a 300 milliárdos egyenlegjavításhoz szigorú gazdálkodás kell.
Ha sikerül egyensúlyba hozni a büdzsét, és ezzel párhuzamosan az államadósság is csökken, annak biztosan pozitív piaci fogadtatása lesz. A tavalyi számokból kiindulva összesen körülbelül 670-700 milliárd forintot kellene „találni" a kiadási és a bevételi oldalon összesen, vagyis a GDP arányában két százalék körüli kiigazításra volna szükség – mondta a Népszabadságnak Ürmössy Gergely, az Erste Bank elemzője, miután Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter azt nyilatkozta: munkatársai azon dolgoznak, hogy már 2017-re nullszaldós költségvetést állítsanak össze.
Ez Ürmössy Gergely szerint igencsak ambiciózus terv. Egy ilyen méretű kiigazítás egyik évről a másikra már a gazdasági növekedésre is hatással van, s nem feltétlenül pozitív irányba, ezért mindenképpen tisztázni kell, hogy a kormány miként képzeli el ezt, de a cél az elemző szerint 2017-re nem reális. Inkább csak elindulhat az a folyamat, ami lehetővé teszi a terv elérését.
Ez egy üzenet a hitelminősítők felé – válaszolta az elemző arra a kérdésünkre, miért van erre szükség. A kabinet immár nagyon szeretne egy piros pontot kapni a három minősítő közül legalább egynél, és erre meg is van az esély, hiszen az első fél évben mindhárman tartanak felülvizsgálatot Magyarország esetében. Ürmössy szerint idén a Fitch és a Moody's felminősítheti az országot.