Az IBS Nemzetközi Üzleti Főiskola és a Policy Agenda közös kutatásában készített KKV Konjunktúra Index értéke váratlanul jelentős mértékben csökkent. Az előző negyedéves 49,3 pontról 45,4 pontra mérséklődött, ami a 2013. harmadik negyedévi hangulatnak felel meg. Az adatok továbbra is azt mutatják, hogy hiába van gazdasági növekedés, ennek érzékelése egyáltalán nem általános a kis- és középvállalkozások (kkv) vezetőinek körében.
Az előző negyedévi 40 százalékhoz képest most csupán a cégvezetők 27 százaléka gondolja, hogy javulni fog a magyar gazdaság teljesítménye az elkövetkező félévben, és 35 százalékuk szerint romlik majd a helyzet (38 százalékuk a változatlanságot feltételezi). Összességében tehát egyáltalán nem kedvező a gazdaság várható helyzetének megítélése.
A saját vállalkozásuk lehetőségeit tekintve viszont érdekes módon pozitív irányba változott a megítélés. Az előző negyedévben a vállalkozások vezetőinek 26 százaléka várt javulást, ez az adat most 39 százalékra nőtt. Ugyanakkor a cégek 31 százaléka arra számít, hogy nehézségeik lesznek a következő félévben. A válaszadók 11 százaléka kifejezetten jelentős romlásra számít. Ez utóbbi magas értéknek számít, és egyúttal azt is mutatja, hogy egyre inkább szétszakad a kkv-szektor. Sokan vannak, akik nagyon pesszimistán látják a vállalkozásuk jövőjét.
Ebben a helyzetben aligha meglepő, hogy kifejezetten romlott a kkv-k likviditási helyzetének megítélése az előző negyedéves adatfelvételhez képest. Decemberben még a cégvezetők 23 százaléka számított arra, hogy javul az elkövetkező hat hónapban cégének likviditási helyzete; további 68 százalékuk ebben a tekintetben nem várt változást; és csupán 9 százalékuk várt romló helyzetet. Ezzel szemben most a vállalkozások 18 százaléka számít ezen a téren nehézségekre, 57 százaléka stagnálásra, míg 25 százalékuk javulásra.