Kivételes és jó ideig megismételhetetlen évet zárt a magyar gazdaság – ebben egyezik az elemzők és a gazdaságkutatók véleménye. Mára a kormány felől érkező, a közeljövő kottájából négy százalék feletti GDP-bővülést kiéneklő szirénhangok is elhalkultak. Az idén 2-2,5 százalék közé fékezünk, és visszaállunk a sor végére a régióban.
A múlt évet 3,2 százalékos növekedés jellemzi majd Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint, a harmadik negyedév kiugró, 3,9 százalékos GDP-bővülése után jelentősen mérséklődik majd a dinamika, és a tempó megragad a 2-2,5 százalékos szinten. Ezzel együtt a Magyarország nyugati felzárkózásához szükséges kétszeres növekedési sebességtől is búcsúzhatunk, mivel amíg – a mostani kormányprognózis szerint – mi az idén 2,5 százalékos pluszteljesítményre leszünk képesek, az Európai Unió 1,3-ről 1,5 százalékra jön föl, elsősorban a régió országai lendületének köszönhetően. A gazdaságkutatók versenytársainknál három százalékot meghaladó bővülésre számítanak.
A kormány arra épít, hogy visszatér végre a lakosság vásárlókedve Kurucz Árpád / Népszabadság |
A tavalyi választási évben mesterséges eszközökkel alaposan felpumpált magyar növekedés a 2002–2007-es időszakot idézi, a nagy különbség az, hogy akkor hitelre alapozva repesztett a gazdaság. Igaz, most is külső források, kiemelten az uniós támogatások és az autóipari beruházások táplálják a növekedést. A jövő nagy kérdése, hogy az új uniós költségvetési ciklusban lassabban csordogáló brüsszeli források miatt jelentősen lassuló beruházásokat és az export ütemvesztését mennyire tudja majd ellensúlyozni a csodafegyver, a belső fogyasztás fellendülése.