A Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetségének (TEBÉSZ) számításai szerint összesen
százmillió forint elvi veszteséget is valóssá varázsolhattak a biztosok.
Ráadásul a pozíciózárásra nem is volt jogosultságuk. A brókercég vezetése önkényesen nem zárhatja az ügyfél pozícióit, amíg biztosított annak anyagi háttere – magyarázta Dióslaki Gábor, a TEBÉSZ elnöke. Még akkor sem, ha a brókercégek lényegében az összeomlás szélére kerültek, s emiatt az MNB kirendelte a felügyeleti biztosokat, és felfüggesztette az ügyfelek rendelkezési jogát saját ügyfélszámlájuk felett.
Ez nem változtat azon, hogy a biztos mint a társaság megbízott vezetője az egyéni ügyfelek számlája fölött nem rendelkezhet. Dióslaki szerint ezért ilyen döntéseket kármentésre hivatkozva sem lehet hozni, a biztos kizárólag a társaság vezetését veszi át. Az érintett ügyfelek nem is tudtak a felügyeleti biztosok döntéséről, később kaptak tájékoztatást.
|
Nem védték meg mindentől az ügyfeleket Teknős Miklós / Népszabadság |
A gond nem csak ez. A cégek felszámolási eljárása ugyanis ezen üzletek lebonyolítása után indult meg. A Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit (PSFN) Kft. viszont arról tájékoztatta a számlatulajdonosokat, hogy a felszámolás során azt veszi figyelembe, ahogy a céget a felügyeleti biztostól megkapta. Vagyis a keletkezett ügyfélkárokat is csak ebből a pozícióból kiindulva számolják el, a korábbi zárások miatti veszteségeket nem veszik figyelembe.
A felügyeleti biztos működése alatt elismerték ugyan a zárást, ám miután az MNB azzal magyarázza a döntést, hogy a nagyobb kár megelőzése volt a célja, a kártérítés felelősségét is elhárította magáról. Ebből kiindulva az érintett ügyfelek veszteségéért jelenleg senki sem vállalja a felelősséget, ami Dióslaki Gábor szerint jogi nonszensz. Szerinte a felügyeleti biztos munkáltatójának, az MNB-nek kellene az elkövetett károkat megtérítenie. Persze kissé abszurd, hogy
az MNB-nek mint felügyeletnek kellene az MNB-t mint munkáltatót ellenőriznie.
Az külön pikáns, hogy a felszámoló tulajdonosa is a jegybank, vagyis a felfüggesztett működés alatt történt üzletkötések miatt keletkezett pénzügyi hiányokat éppen attól a károkozótól kellene visszaszereznie, amely mögött szintén a jegybank áll. Könnyű kitalálni hogy a PSFN akar-e pert indítani az ügyfélvagyon érdekében saját tulajdonosa, az MNB ellen.
A zárásokkal kapcsolatban a felügyeletet és a felszámolót is megkérdeztük, ám csupán azt a választ kaptuk, hogy a „Quaestor Értékpapír Zrt. felszámolási eljárásával kapcsolatos nyilvános információk a PSFN honlapján érhetőek el”. Ott azonban nem találtunk idevágó információkat, adatokat.