Őszre újabb adósmentő csomag kidolgozását vállalta a Magyar Nemzeti Bank, miután a bedőlt hitelek száma még ma is meghaladja a kétmilliót, állományuk pedig a 2200 milliárdot. A lakáshitelesek közül százezren szorulnak újabb segítségre.
A forintosítás után még 182 ezer nem fizető jelzáloghitel maradt a rendszerben, ezeknek a kezelése a Magyar Nemzeti Bank (MNB) álláspontja szerint újabb gyors és hatásos intézkedéseket követel. Elsősorban az adósok érdekében, de a bankrendszer tehermentesítése is fontos nemzetgazdasági szempontnak számít. Most ugyanis a bankok szinte kizárólag olyan adósnak adnak új kölcsönt, akinél borítékolható a fizetőképességmegőrzése.
A vállalati hitelezést a jelenlegi holtpontról hat-nyolc százalékos éves bővülési sebességre kellene felgyorsítani, ettől függ a gazdasági növekedés fenntarthatósága – mondta Fábián Gergely, az MNB szakértője a jegybank friss, félévente kiadott pénzügyi stabilitási jelentésének bemutatóján. A devizahitelek rendezésével megperzselt bankok óvatossága az elmúlt évek fejleményei ismeretében érthető, de ez nem tartható fenn az örökkévalóságig – tette hozzá, megemlítve, hogy a jegybank növekedési hitelprogramja sem veheti át a vállalati finanszírozás szerepét a kereskedelmi bankoktól.
A hitelezési képesség megvan, a bankrendszer likviditása és stressztűrő képessége a forintosítás okozta sokk el lenére is a magas szintű, a kockázatvállalási hajlandóság viszont a nullához közelit. A forintosítás mérföldkő volt a jelzálog-hitelezésben, félmillió szerződést és 3300 milliárd forintnyi állományt érintett kedvezően, de a nem fizető jelzáloghitelek 24 százalékos aránya és az 1456 milliárd forintos állomány kiugróan nagy tétel ahhoz, hogy csak piaci eszközökkel rendezni lehessen. Csak a bedőlt jelzáloghitelek száma 182 ezer, a teljes pénzügyi közvetítőrendszerbe irdatlan mennyiségű, 2 millió 71 ezer nem teljesítő hitel szorult be 2286 milliárd forint összértékben.