Robbantott a New York-i tőzsdén a kínai e-kereskedelmi óriás, amelynek árfolyama pénteki debütálásakor száz dollárig szaladt, 45 százalékos azonnali profithoz segítve a részvények eladóit. A jegyzés 90 dollárig csorgott vissza, míg a kibocsátáskor csupán 68 dollár kellett fizetni az értékpapírért. Elemzők szerint a forró fogadtatás nem a véletlen műve.
Jack Ma, az Alibaba alapítója (jobbra) megöleli a SoftBank vezérigazgatóját, Masayoshi Sont Toru Hanai / Reuters |
A kínai Alibaba átadta a múltnak a Visa bankkártyatársaság 2008-ban felállított 17,9 milliárd dolláros amerikai börzei bevételi csúcsát, s értelemszerűen szűkebb pátriájában, a technológiai cégek körében is élre tört, maga mögé utasítva a Facebookot, amely 2012 májusában 16 milliárd dollárt sepert össze a parketten. A kínai cég most 21,8 milliárd dollárhoz jutott azzal, hogy a New York-i tőzsdén (NYSE) értékesítette a 13 százalékos tulajdonrészt megtestesítő 320 millió darabos részvénycsomagját. Amerikában ez lett tehát az eddigi legnagyobb tőzsdei kibocsátás, ám a világcsúcs is veszélyben van, hiszen a tulajdonosoknak még 48 millió újabb részvény piacra dobására is opciójuk van, s mivel a pénteki, első napi kereskedésen az árfolyam repülőrajtot vett, nem kérdéses, hogy ez a pakett is a befektetők „martalékává” válik, s ezzel 25 milliárd dollárosra ugrik az Alibaba bevétele. Ez pedig bőven elegendő lehet ahhoz, hogy megdöntse a szintén kínai Agricultural Bank of China (ABC) négyéves, 22,1 milliárd dolláros csúcsát.
Az internetes kereskedelem globális piacvezetőjeként ismert, üstökösként tündöklő Alibaba részvényeit a csütörtöki tőzsdezárás után árazták be, s e szerint 170,8 milliárd dollárt ér, és ez az elemzők szerint nem is tekinthető a valóságtól elrugaszkodott adatnak. Ezzel egycsapásra a 23. legértékesebb tőzsdecéggé lépett elő az Egyesült Államokban.