A japán tulajdonú Hoya Szemüveglencse Gyártó Magyarország Zrt. számos hirdetésben keres embereket Mátészalkára, a Lego pedig Nyíregyházára. Mindkét céget kerestük, hogy a megfelelő szakemberek felvétele milyen problémákat okoz számukra, ám nem kaptunk választ. Forrásaink szerint a Flextronics, Magyarország jelenleg legnagyobb elektronikai gyártási szolgáltatója is százával keresi az alkalmazottakat honi gyáraiba. Az információt minimum alátámasztják a fellelhető álláshirdetéseik.
|
A Lego rengeteg munkást keres nyíregyházi gyárába – és nem műanyagból |
A Videotonnál a termelőcégeikben a létszám minimum 150 fővel alacsonyabb annál, mint amit a rendelésállományuk indokol, nem mintha nem tennének meg mindent az igazolások érdekében. Évek óta gondot jelent náluk a megfelelő szakmunkások megtalálása és megtartása is. És az értük folytatott verseny csak durvul. A másik kifejezetten problémás területként a mérnökhiányt jelölték meg a Videotonnál, de 2014-től a megfelelő mennyiségű szakképzetlen, betanított munkaerőből is kevesebb van a kelleténél bizonyos régiókban. (A székesfehérvári központú cég tucatnyi egységgel rendelkezik Győrtől Kaposváron át Hajdúnánásig.)
Van olyan hirdetésük, amelyre hónapok óta nem jelentkezett releváns jelölt. A Videotonnál lapunknak elmondták: „Sajnos ezzel nem vagyunk egyedül a munkáltatók között." Már megtapasztalták: a külföldi munkaerő-toborzásról sem lehet sikersztoriként beszélni. Részt vettek külön ezzel a céllal indított programokban is, azonban külföldről, magyarlakta vidékekről sem tudtak munkaerőt hozni. Aki onnan megindul, nem nagyon áll meg Magyarországon.
|
Elektronikai gyár a nyugati országrészben. Meg kell becsülni a képzett dolgozókat Mediaworks |
Egyik vállalati nyilatkozónk rámutatott: a szakemberhiány olyan kritikus szintre jutott, amely a leányvállalatok teljesítményére is hatással van. A multik egyes gyártási munkákat leányaik között versenyeztetik. Ezek elnyeréséhez utóbbiaknak pedig a helyi munkaerőviszonyokat is mérlegelni kell. Ha ezeket rosszul mérik fel és túlbecsülik kapacitásaikat, akkor az drámai presztízsveszteséget jelent számukra, és hatalmas megrendelésektől eshetnek el később. Ennek a legdurvább kimenetele, ha az anyavállalat egyszerűen leszereli a gyáregységet, és elköltözteti más országokba, ahol nem látnak ilyen problémát. A kivándorlás miatt fogyó munkaerő Magyarországról is távozásra kényszeríthet cégeket.
A Videotonnál is úgy vélik: a munkaerőpiaci helyzet most fordulóponthoz érkezett. „Most értünk el oda, hogy az üzletek megvalósítását, illetve felvállalhatóságát korlátozza a munkaerőpiaci helyzet, ma már a bejövő új megkereséseket ilyen szempontból is szűrnünk kell" – mondják.
Duális képzésben bíznak
Nem véletlen, hogy a vállalatok egyre több területen vállalnak szerepet a képzésben. Megnyílt a duális képzés lehetősége, amely ugyan még számos gyermekbetegséggel küzd, de reményeik szerint segít a munkaerő-utánpótlási gondokban, azonban ez csak 3-3,5 év után derül ki. A szakképzési hozzájárulás felhasználhatóságának 2012. évben történt rendkívüli korlátozása az iskolákkal való évek alatt kiépített jó kapcsolatot a munkaerő-utánpótlás tekintetében visszafejlesztette, a saját dolgozók képzésének finanszírozását is megnehezítette.
Mindenki kellene
Mindenhova. Valahogy így lehetne jellemezni, hogy milyen munkahelyekre keresnek alkalmazottakat a saját ágazatukban meghatározónak mondható hazai vállalatok. Az álláshirdetések alapján egy minőségellenőrnek, ha Magyarországon képzeli el a jövőjét, elég csak rágondolnia, hogy új helyet keres magának, már meg is csörren a telefonja. Szerszámkészítő, technikus, szerelő, épületüzemeltetési szakember, raktári karbantartó, munkavédelmi specialista, vegyészmérnök, technológus mérnök, utóbbiak mind olyan állások, amelyekből temérdeket találtunk a hirdetések között.
Állják a lakbért, csak legyen munkás
Ráadásul a szakképzetlen kategóriában hatalmas a fluktuáció, folyik a vándorlás a cégek között, aminek a kárát mindig a betanító cég issza meg, nála jelentkezik a költség zöme. Ezért aztán sok helyen komoly erőket fordítanak a munkaerő megtartására, s erre mutat rá a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. válasza is. Számos elemből álló juttatási rendszert és motivációs programot dolgoztak ki, hogy hosszú távon stabil csapat alakulhasson ki a gyárban. A gyár területén bölcsődét és óvodát hoztak létre, és bérlakásprogramot indítottak a dolgozók számára. Ingyenes rendszeres sportolási lehetőségeket (korlátlan uszodahasználat), külső és belső képzéseket, vagy nyelvoktatást, illetve kedvezményes étkezési lehetőségeket is kínálnak.
A munkaerő is jobban megmozdul, mint 10-15 éve. A mobilitás még nem látványos, de ha valakinek már méltányos lakhatást biztosítanak lakhelyétől távol, akkor sok esetben a jelölt elgondolkodik. Ennek tükrében a Mercedes lépései érthetőnek tűnnek – fejtegette egyik beszélgetőtársunk. A cégek üdvözlik azon változásokat, melynek keretében nagyobb lett a vállalatok által adható, a munkába járást támogató juttatások ösztönzése.