Már csak akkor lesznek vagyonvizsgálatok, ha a rendőrség ezt kéri a NAV-tól. A hatóságot korábbi nagy fegyverétől fosztják meg, ami egyrészt véget vet a felesleges vegzálásoknak, de a minimálbéres villatulajdonosok és a piti csalók megnyugodhatnak.
Nem indít több vagyonosodási vizsgálatot a NAV. A január óta hatályban lévő szabályozás szerint ilyen típusú vizsgálatot már csak a nyomozó hatóságok kérésére kezdeményezhet a hatóság, önállóan nem. A döntésnek mindenképpen pozitív hozadéka, hogy végképp nem lesz értelme a politikusok teátrális bejelentéseinek, amely szerint adott pártfunkcionáriusok ellen vagyonvizsgálatot kezdeményeztek. Ennél azonban többről van szó.
A Gyurcsány-kormány szakmailag erősen megkérdőjelezhető utasítása révén évi tízezer ilyen vizsgálatot indított a NAV – amikor még APEH volt –, amelynek hatására minden magyar állampolgár megismerhette ezt a fajta, egyébként korábban is alkalmazott szja-vizsgálatot. Az eredmény egyrészt azt a szomorú következményt hozta, hogy fiatal párokat is vegzált a hatóság: mégis honnan szedtek össze félmillió forintot egy használt autóra. Másrészt, akinek volt vaj a fején, rohamtempóban nekiállt bevallani a korábban eltitkolt jövedelmeit – ennek statisztikailag kimutatható eredménye lett. Talán kijelenthető, ez a vizsgálati forma minden minimálbérre bejelentett villatulajdonos számára valós kockázatot jelentett.
Aztán ezek a vizsgálatok visszaszorultak, de a volt házastársak, üzletfelek és szomszédok serényen jelentgették fel egymást, s a bevallások adatai is adtak muníciót arra, hogy a NAV találjon fogást a papíron vagyontalan, valójában igencsak pénzes magánszemélyeken. Ezt a legegyszerűbben becslési eljárással lehetett elérni, vagyis a szemmel látható vagyon alapján becsülte meg a hatóság, mennyi jövedelem mellett volt fenntartható az életvitel.