Az adóhatóság eddigi nehézfegyverét üti ki egy módosító indítvány, amely jelentősen korlátozná a becslés intézményét a vagyonosodási vizsgálatoknál. Csak meghatározott esetekben lehetne ezzel a lehetőséggel élni, pedig eddig ez volt a leghatékonyabb eszköz az „összelopott” vagyon értékének megállapítására.
Benyújtotta a parlamentnek a kormány a NAV átalakításáról és egyéb ügyekről szóló törvényt. A javaslat lényege ez alkalommal az egyéb ügyekben rejlik. Több pontosító rendelkezés mellett ugyanis a jogszabály módosítaná a vagyongyarapodási vizsgálatok lefolytatását is, amely módosítás lényegében ketté fogja vágni ezeket a vizsgálatokat.
A vagyonosodási vizsgálat egy személyi jövedelemadót érintő ellenőrzés, ám sajátosságai miatt speciális szabályai vannak. A hatóság az innen-onnan birtokába jutott információkkal felfegyverkezve száll ki a vagyonos magánszemélyhez, majd megpróbálja becsléssel megállapítani, mennyi pénzből tartható fenn az ő életmódja. Beleszámolják a kocsik, az ingatlanok mellett a gyerek magániskoláját, az utazásokat és mindent, ami pénzbe kerül. Ezt az értéket vetik össze aztán a papíron a család rendelkezésére álló havi jövedelmével. A különbözetre úgy tekint a hatóság, hogy azt elfelejtette a vagyonos állampolgár leadózni, s meghatározza, mennyi elmulasztott adót kell utólag megfizetni, megspékelve mulasztási és adóbírsággal.
Az adóhatóság eddigi nehézfegyverét üti ki egy módosító indítvány. Képünk illusztráció M. Schmidt János / Népszabadság/archív |