Törvénytelenül működik a jegybank legfőbb döntéshozó szerve azzal, hogy gyorsan lemondott az egyik külsős tag. Ha a forintot kellene védeni, tétlenül nézhet az MNB.
Aligha gondolta végig a kormány, mekkora rést üt a forint védelmén őrködő Magyar Nemzeti Bank (MNB) fegyvertárán, amikor voltaképpen tűzoltásként Bártfai-Mager Andreá-val – kormánybiztosi pozícióban – pótolta a Miniszterelnökségről távozó Németh Lászlónét.
Bártfai-Mager Andrea Matolcsy György MNB-elnökkel és Balog Ádám exalelnökkel (most MKB-vezér) Kallus György |
A sokak olvasatában Lázár János minisztert gyengítő lépés (erről a vonatkozásáról a 2. oldalon levő cikkünk szól) miatt – új posztja nem fér össze a jegybankban betöltött pozícióval – Bártfai-Mager le kellett hogy mondjon monetáris tanácsi tagságáról, s ez szerdán, ahogyan erről egy jegybanki közlemény is tanúskodik, meg is történt. A monetáris tanács az MNB legfőbb döntéshozó szerve, dönt például stratégiai kérdésekről a deviza- és aranytartalékkal, bankjegykibocsátással kapcsolatos stratégiai kérdésekben, a bankok tartalékrátájáról és a kamatokról is. Azzal azonban, hogy Bártfai-Mager lemondott, a testületben az úgynevezett belső (elnök és alelnökök) és külső tagok (ilyen volt Bártfai-Mager is) száma hirtelen egyenlő, 4-4 lett, márpedig a jegybanktörvény szigorúan kiköti: a külsős tagok száma meg kell hogy haladja a belsősökét. Vagyis most törvénytelenül működik az MNB legfontosabb kérdésekben döntést hozó testülete.