Az Alkotmánybíróság szerint nem ellentétes az alaptörvénnyel a bankok elszámoltatását megalapozó, közel ezermilliárd forint sorsáról döntő jogszabály. A határozattal a testület négy tagja nem értett egyet, köztük Paczolay Péter leköszönő elnök.
Második nekifutásra is mindent rendben talált a fogyasztói hitelszerződések részleges tisztességtelenségét kimondó törvénnyel kapcsolatban az Alkotmánybíróság (AB). Az elszámoltatást megalapozó jogszabály szerint az árfolyamrés alkalmazása és a szerződések egyoldalú módosítása a törvény erejénél fogva tisztességtelen és így semmis. Utóbbi azonban „csak” törvényi vélelem, melyet a pénzintézetek a bíróság előtt megdönthetnek, ha bizonyítani tudják, hogy például a kamatok és költségek egyoldalú emelésére vonatkozó feltételeket az ügyfelekkel egyedileg megtárgyalták. Az ügyekben másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla néhány bírája azonban a jogszabályt alaptörvény-ellenesnek találta, és az AB-hoz fordult.
Devizahiteles-pert tárgyalnak a Fővárosi Törvényszéken. A bankoknak sem ott, sem az Alkotmánybíróság előtt nem termett babér Banczik Róbert |
A bírók szerint a jogalkotás, végrehajtás és igazságszolgáltatás egyaránt az államot megillető közhatalmi jogosítvány, ezért külső polgári jogviszonyban a bíróságok előtti eljárásban egységesen fellépő és nem meghatározott közfeladatot teljesítő állam szerepvállalása sérti a hatalommegosztás elvét. Úgy látják, meg kell különböztetni az állam közérdeket védő funkcióját, valamint azt, hogy polgári jogviszonyok alanya lehet. Ebben az ügyben a pénzügyi intézmények és az állam között még közvetve sem áll fenn olyan polgári jogi jogviszony, amelynek alapján az állam alperes lehessen – érveltek.