Különösebb feneket nem kerített az Orbán-kabinet és a német RWE annak, hogy korábbi ígéreteik ellenére január 1-jével nem került át az Elmű és az ÉMÁSZ lakossági fogyasztóinak áramellátása az államhoz. De mi állhat a háttérben?
„Az MFB 2016 januárjáig meg kívánja szerezni az Elmű és az ÉMÁSZ egyetemes villamosenergia-szolgáltatási üzletágának száz százalékát" – kezdődik a magyar kormány és a német RWE között májusban aláírt közös szándéknyilatkozat. Íme, beköszöntött a január, az Elmű és az ÉMÁSZ lakossági fogyasztóit is magában foglaló üzletág ugyanakkor továbbra is a két német hátterű áramszolgáltató tulajdonában áll.
Pedig a két RWE irányította cég december végi rendkívüli közgyűlése arra adott mandátumot, hogy az Elmű-ÉMÁSZ Energiaszolgáltató Zrt.-t – novemberi hatállyal eme nemrég alapított cégbe szervezték ki 2,1 millió eladandó fogyasztói számlájukat – január 1-jével értékesítsék a Miniszterelnökséghez tartozó állami ENKSZ Első Nemzeti Közműszolgáltatónak. Vételárról nem esett szó, szakértők tízmilliárdos nagyságrendet se tartanak kizártnak.
Többször feltett kérdéseinkre az ENKSZ felett álló Miniszterelnökség visszatérően azt küldte: az Elmű-ÉMÁSZ közgyűlési határozata megteremtette a lehetőségét annak, hogy az állam belépjen az egyetemes áramszolgáltatói piacra, ami folyamatban van; ennek részleteiről tájékoztatják a nyilvánosságot, a fogyasztóknak nincs teendőjük. Az ENKSZ bejelentenivaló esetén ígért tájékoztatást.