Ideje volt, hogy a jegybank ne csak az inflációt próbálja kordában tartani, hanem például támogassa a növekedést is. A gazdaságpolitikának irányt szabni azonban nem az MNB, hanem a kormány feladata – vélik volt jegybanki vezetők.
A Magyarország nevű gyorsnaszádon a Magyar Nemzeti Bank (MNB), illetve jelenlegi elnöke, Matolcsy György legfeljebb kazánfűtő lehet, nem a navigátor – összegezhető a volt jegybanki vezetők véleménye az MNB szerepéről, illetve az utóbbi évek működéséről.
A szervező A Liberális Magyarországért Alapítvány (ALMA) szerdai rendezvényén Bod Péter Ákos és Surányi György korábbi jegybankelnökök, valamint Bodnár Zoltán volt MNB-alelnök, a Magyar Liberális Párt gazdaságpolitikusa vitatta meg a jegybanki politika aktuális kérdéseit. A szervezők meghívták a rendszerváltás utáni összes jegybankelnököt, ám Járai Zsigmond, Simor András és Matolcsy György nem tudott részt venni a beszélgetésen.
Surányi György szerint alapvetően hibás volt az a 2000-es évek első évtizedében követett gyakorlat, amely szerint a jegybankok kizárólag egy célra összpontosítottak: a pénzromlás ütemét a kívánatosnak tartott szintre igyekeztek leszorítani. Még az évtized végén is az inflációt kezelték prioritásként, miközben a gazdasági válság miatt már rég nem az volt a kérdés, hogy a fogyasztás milyen pénzromlást gerjeszt, hanem az, miként kezeljék a növekvő munkanélküliség és a kihasználatlan ipari kapacitások okozta gondokat. Ideje volt, hogy az MNB működésében az egyéb feladatok, szempontok is szerepet kapjanak, így például a gazdasági növekedés támogatása – mondta.