Azóta a legjobb helyzetben a Gyulahús Kft. van, amely a felszámolás alá került Gyulai Húskombinátból alakult. A gyulai önkormányzat 100 százalékos tulajdonában álló kft. az önkormányzattól bérli az eszközöket, amelyet a város vásárolt meg a felszámolás során. A 850 millió forint vételárban a felszerelés mellett benne volt a márkavédjegyek használata is. Szinte mindenki jól járt, kivéve azt, akinek a húskombinát tartozott. Az adósság ugyanis meghaladta a hárommilliárd forintot, amelyből egymilliárd sem jött be. Vagyis a Gyulai Hús megszabadult az adósságától, ám ezt a beszállítók és egyéb hitelezők bánják.
|
A segítség ellenére szó sincs dőzsölésről Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Az új cég ráadásul jelentős állami támogatásból is gazdálkodhatott, hiszen az önkormányzat 1,8 milliárd forintot kapott az államtól. Daka Zsolt ügyvezető igazgató hangsúlyozta: 2013-ban 27 millió, 2014-ben 62 millió forint volt az adózás utáni nyereségük. Árbevételük tavaly 4,6 milliárd forint volt, ami a 2013-as 3,8 milliárd után jelentős, 23 százalékot meghaladó emelkedést jelent. Több mint 300 embert foglalkoztatnak – elérték újra azt a létszámot, amit a húskombinát foglalkoztatott. Az ügyvezető igazgató elmondta: hallott az Európai Unió által esetleg indítandó vizsgálatról, de bizonyos abban: az ő esetük nem ellentétes az uniós jogszabállyal.
Kapuvári József, a Húsipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke is hasonlóan vélekedik. Az állam szabadon eldöntheti, mennyi pénzt ad az önkormányzatoknak. Az uniós szabály csak azt mondja ki, hogy az önkormányzatok nem finanszírozhatnak veszteséget – nyereséges cégbe azonban befektethetnek. A Gyulahús Kft. pedig nyereséges.
Kapuvári úgy tudja, egyelőre csak előzetes érdeklődés van, ami a Magyarországról Brüsszelbe érkező újabb és újabb feljelentések után keletkezett, de bízik abban, hogy ha lesz tényleges vizsgálat, az megállapítja: a kormány az uniós jognak megfelelően nyújtott segítséget.
Bízhat még a csodában a másik megmentett, a napokban felszámolás alá került Pápai Hús.
A felszámolást a tulajdonos önkormányzat kérte. A 800 dolgozót foglalkoztató, hatalmas adósságot felhalmozott cég jelentős támogatást kapott, majd az egyik részlegéből létrehozott leánycég kapott újabb adagot a Magyar Fejlesztési Banktól, hogy megvásárolja az anyavállalat eszközeit. Az MFB-től kapott négymilliárd forint is az adósság rendezésére ment el, a termelést nem sikerült finanszírozni.
A Pápai Hús azonban négy nappal a felszámolási eljárás bejelentése után stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó lett a kormány két napja kiadott rendelete szerint. Egyes vélemények szerint ezzel megnyílhat az út a Gyulai Hús által kijárt megoldás felé, vagyis egy tiszta, adóssággal nem rendelkező cég jöhet létre. A két korábbi társaság – a Pápai Hús Zrt. és a Pápai Vagyonhasznosító és Értékesítési Kft. – pedig sajnos a felszámolási eljárás áldozata lehet a spekulációk szerint.
Ezzel persze a nagyjából 11 milliárd forint adósságnak csak töredéke lesz kifizetve, de legalább megy a termelés.
A Kometa ’99 egyelőre működik, de ennek a cégnek is jelentős a tartozása, majd 13 milliárd forint. A tulajdonos olasz Pedranzini család mellé megérkezett a kaposvári önkormányzat, egyelőre kérdés, mi lesz ennek az eredménye. Kaposvár 3,5 milliárd forintért vásárolt be a cégbe.