Hat éve nem látott, akár bámulatosnak mondható munkanélküliségi adatot ismertetett a KSH. A kép azonban nem tiszta: a mutatón sokat szépít a közmunkaprogram és a statisztikai módszertan.
Átlagosan ötezerrel dolgoztak többen a májustól júliusig tartó időszakban, mint az előző három hónapban, és már ennyi elég volt ahhoz, hogy ha paraszthajszállal is, de nyolc százalék alá, 7,9 százalékra süllyedjen a hazai munkanélküliségi ráta. A szám a jelenlegi nemzetközi összevetésben akár bámulatosnak is nevezhető, a részletek azonban elfednivaló állapotokat takarnak.
Átlagosan másfél évbe kerül, amíg valaki elhelyezkedik Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Idehaza a foglalkoztatottsági mutatók „töretlenül kedvezően" alakulnak – legalábbis a statisztikából ezt a következtetést olvasta ki a nemzetgazdasági tárca. A munkanélküliségi ráta hatéves mélypontonra ért, hiszen 8 százalék alatt utoljára 2008 harmadik negyedévében volt a mutató. Magyarán a válság előtti kiindulási szintre ért vissza, megelőzve a magyar gazdaság teljesítményét, amely csak jövőre ér el ugyanoda. A versenyszférában foglalkoztatottak száma is a válság előtti szinten van, a mutatók javulása elemzők szerint egyértelműen a közmunkaprogramoknak köszönhető, bár a konjunktúra felfejlődésével a vállalkozások is aktivizálták magukat a munkaerőpiacon.
A 7,9 százalékos adat 354 ezer állástalant „mutat", akiknek átlagosan több mint másfél évük megy el arra, hogy elhelyezkedjenek. Ez az átlag ráadásul alig változik, mint ahogy a lassan reménytelenül, azaz a legalább egy éven át állást nem találók részaránya sem tud stabilan 50 százalék alá menni. Sokkal szebb lenne a kép – vagy inkább a statisztika –, ha minél többen jelentkeznének közülük az említett közmunkára.