Eddig a kínai gazdaság húzta a világgazdaságot, de most szerepcsere következik. A kínai ipar és az export visszaesett, Peking - vadnyugati mintára - vasútépítésekkel akarja felrázni a gazdaságot.
Gyorsan fogy a kínai gazdaság lendülete, s ha így megy tovább, akkor az idei évre kitűzött 7,5 százalékos növekedési célon is finomítani kell majd. A tavalyi negyedik negyedév 7,7 százalékos éves szintű bővülését az első negyedévben 7,4 százalékos adat követte, s ha az előrejelzéseknek hinni lehet, akkor tartós marad a gazdaság zsugorodása. Erre utal a hétfőn közölt feldolgozóipari beszerzési menedzserindex (BMI) 48,1 pontos áprilisi értéke, amely az előzetesen közölt 48,3 pontnál és a 48,4 pontos elemzői várakozásoknál is alacsonyabb lett. A HSBC bank és a Markit Economics gazdaságkutató intézet által közösen kezelt index a kínai gazdaság zászlóshajójának számító feldolgozóipar jövőjéről ad pontos képet a vállalatvezetők véleménye alapján. Az 50 pont alatti tartomány a feldolgozóipar összehúzódását, az afeletti a bővülését jelenti. Az index immár negyedik hónapja folyamatosan csökken. Az kedvező, hogy a kibocsátás és az új megrendelések állománya hajszálnyit javult márciushoz képest, ezzel szemben egyre több vállalat tervez létszámleépítést.
Pekingben nem szokás kapkodni, a gazdaságpolitika rövid „szavatosságú” adatokkal nem foglalkozik, ám a vezetők a piacok megnyugtatására rendszeresen közlik, hogy látják a problémákat, s ha eljön az idő, akkor megteszik a szükséges korrekciókat. Türelmüket az magyarázza, hogy más számokkal dolgoznak. A hivatalos kínai szervek által kalkukált feldolgozóipari menedzserindex szerint aggodalomra éppenséggel nincs is ok, hiszen a múlt csütörtökön közölt saját mutatójuk még mindig növekedést jelez: e szerint a márciusi 54,5 pontról áprilisra 54,8 pontra emelkedett a BMI.