Alakíthatóságuk miatt különösen kedvelik a fiatalokat a multinacionális cégek és az államigazgatás szervezetei, a pályájuk elején járók közül viszont sokan külföldre vagy a dinamikus, tudásalapú cégek felé kacsingatnak. A válság alapjaiban formálta át az ifjúsági munkaerőpiacot.
Kávézó, ahol a vendégek egykor kóbor macskákat simogathatnak, lépésről lépésre történő diagnosztikát kínáló telefonos applikáció és a felnőtteket csak egy bonyolult logikai feladvány után kiszolgáló vendéglátóhely is működik már annak a programnak köszönhetően, ami a fiatalok vállalkozóvá válását segíti. Tavaly csak Budapesten és Pest megyében 3500 jelentkező közül csaknem 350 fiatal kapott képzést a Vállalkozz itthon, fiatal! című állami program keretében, és csaknem kétszázan pénzügyi támogatást is nyertek ötletük megvalósításához.
Az építőipar lehet a következő ágazat, ami biztos megélhetést kínál a pályakezdőknek Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Ez a kezdeményezés is hozzájárult ahhoz, hogy a 20 és 24, illetve a 25 és 30 év közöttiek közül most lényegesen többen dolgoznak, mint néhány évvel korábban – míg 2010 első negyedévében a munkanélküliségi ráta 14,2 százalék volt a 25–29 éves korcsoportban, addig tavaly az utolsó negyedévre majd a felére csökkent. A munkaerőpiac elkezdett feltápászkodni a válság utáni sokkból, és ebből a pályakezdők is profitálhatnak. Korántsem ez azonban az egyetlen új trend.