Az államadóssággal szemben korábban meghirdetett szabadságharc állóháborúvá sekélyesedett. A kormány – miután felhagyott a 2013-as év végi trükközésekkel – tavaly nem tudott faragni az adósságrátán, az megragadt a 77,3 százalékon. Mindenki elszámolta magát.
Tapodtat sem mozdult tavaly az államadósság GDP-arányában mért „maastrichti” szintje, amely december 31-én 77,3 százalékon állt mind 2013-ban, mind 2014-ben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előzetes adataiból. Ez egyben azt is jelenti, hogy Magyarország nem tett eleget a konszolidált, bruttó államadósság évről évre történő csökkentésére vonatkozó vállalásának. Az adósság teljes összege 24 521 milliárd forint volt, 1436 milliárddal nagyobb a 2013 végén mértnél.
Elég lett volna a GDP 0,1 százalékával, azaz közel 30 milliárd forinttal kurtítani az adósságon, s akkor a Nemzetgazdasági Minisztériumnak (NGM) sem lett volna szüksége magyarázkodásra. Ahhoz, hogy a friss adatot helyén tudjuk értékelni, a tárca szerint vissza kell menni egészen 2002-ig, az „elmúltnyolcév” eladósodási folyamatához, amikor is 55 százalékról 84 százalékra ugrott a tartozásunk. Ekkor lépett színre a második Orbán-kormány, amely fegyelmezett fiskális politikával és növekedésbarát gazdaságpolitikával megállj parancsolt az eladósodásnak.
A Költségvetési Tanács kétharmada: Domokos László és Kovács Árpád M. Schmidt János / Népszabadság |