Negatív tartományban tanyázik továbbra is a hazai infláció: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett áprilisi adata szerint a „pénzromlás” üteme ezúttal –0,3 százalék volt, az átlagos árak ennyivel maradtak el az egy évvel ezelőtt mértnél.
Az elemzők a korábbi hónapok durva mellélövéseitől óvakodva most –0,4 százalékos konszenzusra jutottak a várható árindex ügyében, igaz, a jóslatok a –0,3-tól a –0,8 százalékig szórtak, függően attól, ki mennyire érezte súlyosbító tényezőnek az üzemanyagárak masszív emelkedését, amit a világpiaci olajársokkból való kilábalás jeleként lehet értékelni.
Érdekesség, hogy a KSH az üzemanyagoknál éves és havi szinten egyaránt is árcsökkenést mutatott ki, noha április folyamán a töltőállomásokon a benzinnél 14, a gázolajnál 10 forintos drágulással lehetett találkozni. Eközben a KSH 2, illetve 10 forintos olcsóbbodásról számolt be. Mináry Borbála, a hivatal szakértője kérdésünkre a szokatlan jelenséget azzal magyarázta, hogy az adatvétel az üzemanyagoknál 20-a körül zárul, az azt követő változásokat már nem tartalmazza a statisztika. Így az azóta meglépett, literenkénti 16, illetve 15 forintos áremelés már a májusi statisztikát rontja majd.
Az árak továbbra is hónapról hónapra növekednek, ezúttal 0,4 százalékkal drágult az élet márciushoz képest. A drágulás harmadik hónapja tart, azt megelőzően hat hónapon át folyamatosan estek az árak. Márciushoz képest az élelmiszerekért átlagosan 0,6 százalékkal kellett többet fizetni, ami főként az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, friss zöldség-gyümölcs 8,3 százalékos drágulásának következménye. Aki ezekből nem fogyaszt, az akár örülhet is, hiszen a KSH kimutatása szerint e nélkül számítva az élelmiszerek ára 0,4 százalékkal csökkent.