Nagyon sietni akart a kormány a Quaestor-kötvényesek kártalanításával, ám épp emiatt kaphatják meg jussukat jelentős csúszással a volt ügyfelek. Az OTP és néhány Buda-Cash-károsult ugyanis az Alkotmánybíróságon támadta meg a kártalanításról szóló törvényt.
Több érintettet is az Alkotmánybíróságig vitt, hogy a sorozatos brókercégcsőd után az Országgyűlés olyan jogszabályt fogadott el, amely a Quaestor kötvényeseit 30 millió forintig kártalanítja. Miközben a többi érintett, köztük a Buda-Cash és a Hungária Értékpapír károsultjai, a korábbi szabályozás szerint kaphatnak kártalanítást.
Vagyis legfeljebb hatmillió forintra számíthatnak, s a lényegében azonnali kifizetés helyett hosszú ideig, akár évekig kell várakozniuk. Mint arról lapunk is beszámolt, az ügyfelek évekig várhatják, míg hozzájutnak a cégnél ragadt értékpapírjaikhoz, csak utána lehet szó a Befektető-védelmi Alap (Beva) által nyújtott, a valódi veszteségeket enyhítő kártalanításáról.
A Figyelő hívta fel a figyelmet arra, hogy a felszámoló ez idő alatt nem gondozza a megtakarításokat, s adott esetben az ügyfél tehetetlenül nézi befektetése elporladását. Különösen problémás, ha a megtakarítás például olyan állampapírban van, amely nemsokára lejár: ha ezt készpénzre váltják, akkor az már nem saját értékpapírként lesz kimutatva, hanem a közös kasszába került készpénzként, amelyre az ügyfél gyakorlatilag keresztet vethet. Így járnak azok is, akik osztalékot fizető tőzsdei társaság részvényéből tartanak.