Eltörlik a négyzetméterekre vonatkozó kikötéseket, s a vásárlandó ingatlan maximális értéke is 30-ról 35 millió forintra nő. Nem tudni, de vélhetően a támogatás és a kedvezményes hitel arányosan csökkenni fog az ingatlan értékének függvényében, vagyis ha a 35 millióshoz tíz plusz tízmillió forint támogatás jön, akkor a húszmilliós lakáshoz 5,7 plusz 5,7 millió forint járna elvben.
Így is durva a kedvezmény:
az ár 57 százalékát teheti ki a támogatás és a kedvezményes hitel.
– Egyelőre nem tudunk eleget a részletekről, de ha valóban 20 millió forintot lehetne igénybe venni az első lakás megvásárlásához, annak óriási hatása lenne az ingatlanpiacra – mondta a Népszabadságnak Déry Attila, az Otthon Centrum (OC) vezető elemzője. A csok eddigi szabályai szerint a háromgyermekes családoknál minimum 60 négyzetméteres lakások voltak támogathatók, nagyobb támogatás járt a minimum 75, illetve minimum 90 négyzetméteres lakások után.
A szakember számításai szerint a fővárosban átlagosan 400 ezer forint körüli négyzetméteráron lehet jelenleg új építésű ingatlant vásárolni. Egy 70 négyzetméteres, 28 millió forintba kerülő lakás így a beharangozott támogatásokkal nyolcmillió forint önerővel megvehető lesz, azaz egy család a jelenlegi maximális csok-támogatás – ez 3,25 millió forint – többszörösét nyeri meg.
|
Habarcs, betonelem és állami milliók: máris kész a ház Földi Imre |
Mégsem annyira kerek ez a mese. Bár Varga Mihály minapi nyilatkozata szerint a csokra nyár óta több mint 40 ezren jelentkeztek, ezeknek a kérelmeknek csak töredékéből lett valódi szerződés. Lakásépítésre néhány ezer család kapott támogatást, az átlagos támogatási összeg kétmillió forint körüli. Vagyis a csoknak minimális a hatása az ingatlanpiacra: idén a szakértők összesen 150 ezer adásvétellel számolnak, százezerre vidéken. – Ha a csokot igénylők száma többszörösére nő, a hatás akkor is elenyésző lesz – véli Déry.
Ennek oka, hogy
a csok igénybevétele nagyon szigorú.
Aki ki tud gazdálkodni egy tízmilliós hitelt, van megfelelő önereje, az vélhetően már most is rendelkezik saját ingatlannal.
Márpedig ez kizáró ok a csoknál, feltételezhető, hogy a ráncfelvarrás után is így marad. Azonnal kiesnek azok a családok, akik a harmadik gyerek megérkezése miatt cserélnék nagyobbra lakásukat. A törekvés persze érthető, nem az a cél, hogy az ingatlanspekulánsokat, lakáshalmozókat támogassák, mégis kiesik egy jelentős fizetőképes réteg.
Megoldást hozhatna, ha például nagyobb lakásba költözésnél is igénybe lehetne venni a támogatást a kisebb lakás eladását követően. A rosszabb anyagi helyzetben lévők esetében nagy segítség a három százalék alatti hitelkamat, ám esetükben az önrész előteremtése nehéz.
Nem tudni, szóba jöhet-e öszvérmegoldás. A tízmillió forint támogatás lenne a hitelhez az önrész – az adósságfék-szabályozás szerint a lakás értékének legfeljebb 80 százalékát teheti ki a hitel. A közvetlen támogatás felmarkolása erre elég, a támogatott hitel viszont még kevés, az csak tízmillió. Helyette viszont sima lakáshitel is szóba jöhet: 35 milliós lakásnál tízmillió forint támogatással, 25 millió forint hitellel önerő nélkül letudható így a lakásvásárlás.