Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene márciusban 8,1 százalékkal nőtt. Az élelmiszer-kiskereskedelmen belül a bevételek döntő hányadát (78,7 százalék) az élelmiszer jellegű vegyes üzletek hozták össze, amelyekben azonban az értékesítés volumene 3,8 százalékkal csökkent, miközben az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké – a dohány-kiskereskedelmet érintő jogszabályi változások miatt – 120,8 százalékkal volt több, mint tavaly márciusban.
A nem élelmiszer-kiskereskedelem forgalmának volumene márciusban 8,5 százalékkal emelkedett éves összevetésben. Növekedtek az eladások a textil-, ruházati és lábbeli- (22 százalék), az iparcikk jellegű vegyes- (18,6 százalék), a bútor-, műszakicikk- (14,7 százalék), a gyógyszer-, gyógyászatitermék- és illatszer- (3,7 százalék) valamint a használtcikk-üzletben (2,9 százalék). A forgalom az előző évinél kisebb volumenű volt a könyv-, számítástechnika-, egyéb iparcikküzletekben (3,3 százalékkal csökkent).
A korábbi időszakhoz hasonlóan folytatódott a bővülés (3,7 százalék) az árucikkek széles körére kiterjedő csomagküldő és internetes kiskereskedelemben. Az üzemanyagtöltő állomások forgalma márciusban nőtt, volumene 9,5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát. Az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásai márciusban 15,3 százalékkal nőttek.
|
Műszakik cikkekre hatodával jutott több, mint tavaly márciusban Kurucz Árpád / Népszabadság |
A februári nyolc éves csúcsot jelentő növekedést követően ismét rekordot döntött a kiskereskedelmi forgalom bővülése, amely azt mutatja, hogy tartós és folyamatos a belső fogyasztás erősödése – reagált közleményben az adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
A tárca szerint a növekedés a rezsicsökkentésnek, a családi adókedvezménynek, a foglalkoztatás bővülésének, a reáljövedelmek emelkedésének és a javuló fogyasztói bizalomnak is köszönhető. A növekedéshez hozzájárult azonban az is, hogy a pénztárgépek lecserélésével, az új, az adóhatósággal online kapcsolatban lévő kasszáknak köszönhetően fehéredik a gazdaság.
Az NGM úgy látja: a fogyasztás folytatódó növekedésére utal, hogy a márciusi, kiugró bővülés mellett idén januárban és februárban is hat százalék feletti növekedést produkált a kiskereskedelmi forgalom, a tavalyi évben pedig negyedévről-negyedévre nőtt a háztartások fogyasztása. Az eladások növekedésének köszönhetően az export mellett a belső kereslet is egyre inkább húzza a gazdasági növekedést. A tárca várakozása szerint a kiskereskedelmi forgalom növekedése a következő hónapokban is folytatódik.
A pénztárgépek cseréje mellett nagyban hozzájárult a kereskedelmi forgalom bővüléséhez a dohánypiac átalakítása is. A KSH az összevethetőség miatt közzétette a korábbi adatgyűjtési módszerének megfelelő kiskereskedelmi statisztikát is. Ez lényegesen kisebb bővülést mutat, mint az új rendszerű: előbbi alapján a forgalom négy, illetve naptárhatással korrigálva hat százalékkal bővült márciusban, vagyis több mint két százalékponttal kisebb mértékű gyarapodást mutat. Az első három hónapban a régi rendszerű statisztika négy, míg korrigálva 4,7 százalékkal nőtt a forgalom.