galéria megtekintése

Sokkal durvább összeomlás jöhet, mint a mostani

4 komment


F. Szabó Emese

A hétfői zuhanás után kedden meredeken felfelé mentek az indexek. Hasonló csapongás várható még hetekig, amíg a Fed nem dönt a kamatcsökkentésről. Kínára kemény időszak vár, s ha nem gyűri le a gondjait, sokkal durvább összeomlás is jöhet a hétfőinél.

Mintha bipoláris lenne a tőzsde, úgy követik egymást a mániás és a depressziós szakaszok, s várhatóan ez nem is nagyon fog változni még hetekig. A hétfői irdatlan zuhanások után – a Dow Jones ezerpontos csökkenést is produkált, végül a napot a Lehman Brothers összeomlásakor tapasztalható eséssel zárta, s minden vezető tőzsde beszakadt – kedden kizöldültek az indexek. Gyakorlatilag minden vezető tőzsde visszaszedte a hétfői esését, a Budapesti Értéktőzsde pedig – ahogyan hétfőn, úgy tegnap is – követte a nemzetközi trendet.

A kapkodás hátterében az áll, hogy Kína és az Egyesült Államok helyzete és politikája egyaránt változóban van, s a kettő együtt képlékennyé teszi a viszonyokat

– mondta Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. Kínában kezelni kell, hogy a sanghaji tőzsdén hatalmas lufi alakult ki. Az alig egy éve még 2500 pont körüli index nyárra 5200 pont közelébe emelkedett, júliusban azonban megindult a korrekció, vagyis esni kezdett a tőzsde. Mára 3000 pont alá süllyedt – kedden több mint hétszázalékos eséssel zárta a kereskedést a sanghaji tőzsde –, és nem látni a gödör alját.

 

Ez önmagában persze még nem hatott volna ki a világgazdaságra, legfeljebb a komolyabb kínai kitettségű Európában, azon belül is Németországban éreztette volna csak hatását. Ám Kínának más ügyei is vannak.

Valamelyest szeretne piacgazdasággá válni – ami azért nem könnyű egy egypárti irányítású, központosított államban –, ennek érdekében pedig a jüant bele akarja tenni a nemzetközi valutakosárba. A konvertibilis jüan mellett cél a tőzsde besorolása is a nemzetközi indexekbe, ám ehhez még nem eléggé átlátható és független a piac.

Mindemellett a kínai gazdaság nem a várt ütemben növekedett, vagyis folyamatosan élénkíteni kell a gazdaságot. Ennek érdekében augusztus folyamán a jüant kétszer is leértékelte a kínai állam. S a tőzsde vígan zuhant tovább gyakorlatilag megállíthatatlanul.

A pánik azért ragadt át a világpiacra, mert eközben az Egyesült Államok is meghirdette kamatemelési ciklusát – szeptember 17-én dönt majd a Fed erről. Ám a pénzpiacok jobban örülnének, ha a sokasodó kínai gond ­miatt ezt elhalasztanák. Vagyis a hétfői pánik egyfajta nyomásgyakorlásnak is beillett, így jelezte a tőzsde, mit is látna szívesen – magyarázta Kiss. Az Egyesült Államok a korábban gőzerővel üzemeltetett pénzpumpa után inkább lassítana a kamatemeléssel, és a belső piacára koncentrálna.

Marad a fejfájás és a csapongás a tőzsdéken
Kim Kyung Hoon / Reuters

A keddi megnyugvást az a pletykának indult, majd valóságban is bejelentett döntés hozta, hogy a kínai állam kamatot csökkentett – nincs klasszikus jegybank, hanem kötelezően alkalmazandó hitel és betétkamatok vannak, ezeket vágta vissza a kormány. Emellett jelentősen csökkentette a pénzügyi lízingcégek és bankok kötelező tartalékrátáját, amely intézkedésekkel jelentősen nőtt a likviditás a rendszerben. Vagyis van miből tolni a gazdaságot.

Erre gyakorlatilag hurráoptimizmussal reagáltak a világpiacon, ám vélhetően a ma nyilvánosságra kerülő amerikai GDP-adat nyugtatólag hat majd, hiszen jelezni fogja,

nincs hatalmas gond.

Várha­tóan addig tart majd a mostani csapkodás, amíg szeptember közepén a Fed nem hozza meg a döntést: emel kamatot vagy sem – mondta az elemző, hozzátéve: a kilengéseket jelentősen felerősíti az, hogy a kereskedésben komoly hangsúlyt kapnak az elektronikus felületek, s a tőkeáttétek miatt minden hatás megsokszorozódik.

Az EKB monetáris lazítása nyújt némi védelmet 2016 őszéig. Addig zajlik a pénznyomtatás, s addig beindulhat az organikus növekedés. Kína esetében nincs ekkora optimizmus: vagy kinövi az ázsiai ország az akut problémáit, vagy pesszimista forgatókönyv szerint a gondok megmaradnak, a pénz elfogy, s akkor a hétfőinél nagyságrendekkel komolyabb pánik söpörhet végig a világon.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.