A hétfői zuhanás után kedden meredeken felfelé mentek az indexek. Hasonló csapongás várható még hetekig, amíg a Fed nem dönt a kamatcsökkentésről. Kínára kemény időszak vár, s ha nem gyűri le a gondjait, sokkal durvább összeomlás is jöhet a hétfőinél.
Mintha bipoláris lenne a tőzsde, úgy követik egymást a mániás és a depressziós szakaszok, s várhatóan ez nem is nagyon fog változni még hetekig. A hétfői irdatlan zuhanások után – a Dow Jones ezerpontos csökkenést is produkált, végül a napot a Lehman Brothers összeomlásakor tapasztalható eséssel zárta, s minden vezető tőzsde beszakadt – kedden kizöldültek az indexek. Gyakorlatilag minden vezető tőzsde visszaszedte a hétfői esését, a Budapesti Értéktőzsde pedig – ahogyan hétfőn, úgy tegnap is – követte a nemzetközi trendet.
A kapkodás hátterében az áll, hogy Kína és az Egyesült Államok helyzete és politikája egyaránt változóban van, s a kettő együtt képlékennyé teszi a viszonyokat
– mondta Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője. Kínában kezelni kell, hogy a sanghaji tőzsdén hatalmas lufi alakult ki. Az alig egy éve még 2500 pont körüli index nyárra 5200 pont közelébe emelkedett, júliusban azonban megindult a korrekció, vagyis esni kezdett a tőzsde. Mára 3000 pont alá süllyedt – kedden több mint hétszázalékos eséssel zárta a kereskedést a sanghaji tőzsde –, és nem látni a gödör alját.