Ablonczy Péter, az egyik legnagyobb hazai pénzváltó hálózat, a Correct Change vezetője lapunknak elmondta, hogy nem tapasztalnak a három évvel ezelőttihez hasonló vásárlási rohamot, de a forgalom így is a normál duplája.
|
Megütötte az ingerszintet a forint Kurucz Árpád |
Míg 2012-ben arra is volt példa, hogy 50–100 milliós vagyonokat akartak devizára váltani, erről most nincs szó, sőt jelenleg inkább a devizaeladások a jellemzőek, azaz eurót váltanak forintra az ügyfelek. Sokan a még 300–305 forintért vett eurójukat adják most el és teszik zsebre az árfolyamnyereséget.
A dollár esetében fordított a helyzet: mind többen veszik most befektetési céllal a zöldhasút. Az amerikai fizetőeszköz további drágulásában bíznak, még úgy is, hogy az árfolyam régen látott erős szintre kúszott fel a magyar fizetőeszközzel szemben.
Az árfolyamváltozás a külföldi utazást tervezőket is érzékenyen érinti. Egyelőre azoknak nincs mitől tartaniuk, akik nem önállóan, hanem utazási irodán keresztül foglalták le külföldi útjukat. De csak egy bizonyos árfolyamgyengülésig: az irodák árazásában van némi tűréshatár, a szabadpiaci szállásadókat viszont a mindenkor érvényes euróárfolyamon kell kifizetni.
Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) alelnöke szerint az előfoglalási kedv egyértelműen erősödik, egyrészt a gyengülő forint elleni védekezés, másrészt a „first minute” foglalások esetén elérhető 10–15 százalékos árengedmény miatt. A jelenleg leköthető téli és tavaszi utak költségvetését még 305–315 forintos euróárfolyamon állították össze a kiutaztatók.
Az utasokat szigorúan védi a jogszabály, emiatt, ha nyolc százaléknál nagyobb áremelést hajt végre az iroda, az utas indoklás nélkül elállhat a szerződéstől. Ha az áremelés nem haladja meg ezt a szintet, akkor az utas csak kötbérfizetés terhe mellett mondhatja le foglalását. Ezen túlmenően bármilyen áremelést az utazás megkezdése előtt legfeljebb 21 nappal hajthat végre az iroda.
Egyelőre a beutaztatók lehetnének igazán optimisták, tekintve, hogy a külföldiek számára egyre jobb terepnek számít a magyar piac, de ez sem minden esetben igaz. Erdei Bálint, a MUISZ elnöke elmondta: az orosz helyzet miatt aggódnak a beutaztatók, miután valós veszély, hogy tartósan és nagyobb számban elmaradnak az orosz vendégek.
Bevásárlóturistából viszont több jön. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint a forint gyengülésére a határ menti településeken, különösen a Szlovákiával határos területeken érezhetően nő a forgalom. Ami a hazai vásárlókat illeti: a drágább, importból származó tartós fogyasztási cikkek árában egyelőre nem jelent meg a forint gyengesége. A kereskedők több hónapos szerződésekkel dolgoznak, így drágulásra akkor lehet számítani, ha tartósan magas szinten marad az euróárfolyam – tette hozzá.