Immár a lakásokat építő cégeknek is gondot okoz, hogy hónapokig húzódnak a csok igénylések. A jelek szerint eddig a Költségvetési Felelősségi Intézet minden félelme igazolódott: az új támogatási rendszer túlkeresletet okozott, hamarosan viszont túlkínálat várható, a megnövekedett kereslet viszont most éppen a hiányszakmákkal zsúfolt az építőiparban igényelne új munkahelyeket.
A jelek szerint eddig tételesen igazolódtak a Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest (KFIB) januárban közzétett hatásvizsgálatának családi otthonteremtési kedvezménnyel (csok) kapcsolatos félelmei. Az elemzők akkor a többi között arra figyelmeztettek: a kormányzat által meghirdetett támogatási rendszer előbb masszív túlkeresletet, majd masszív túlkínálatot okoz, ingatlanpiaci buborékot fúj, ezen kívül túlfeszíti az építőipart, drágán, a hiányszakmákban teremtve új munkahelyeket.
A fejlesztők dolgát is megnehezíti a hónapokig tartó ügyintézés Veres Viktor / Népszabadság |
Mint azt lapunk elsőként megírta januárban, az új otthonteremtési rendszer meghirdetése után néhány hét alatt 5-6 százalékkal drágultak a csok-képes új ingatlanok és a telkek ára is meglódult országszerte. Nem sokkal később az építőipari szereplők jelezték: drasztikus béremelésre lesz szükség, hogy a cégek képesek legyenek hazacsábítani a külföldre távozott szakembereket, nélkülük ugyanis nem – vagy nem jó minőségben – épül majd annyi lakás és ház, amennyire szükség volna. Ingatlanpiaci szakemberek pedig arra hívják fel a figyelmet: a már épülő lakóparkok jelentette plusz kínálat, ami leghamarabb jövőre jelenik meg a piacon, ha nem is csökkenti, de mérsékli majd a használt lakások árának növekedését. Hosszú távon pedig túlkínálat sem elképzelhetetlen – igaz, ettől egyelőre nem kell tartani, hisz az elmúlt években lényegében nem épültek új lakások.