Július 1-től – korábbi információinknak megfelelően – családi házak energiahatékonysági felújítása számára nyílik meg vissza nem térítendő állami pályázati kassza. A támogatási arány 40-55 százalék. Májustól pedig folytatódik a hűtőgépcsere-program.
Július 1-től családi házak számára indul vissza nem térítendő energiahatékonysági támogatási program – jelentette be a Hungexpo területén zajló Construma kiállításon az elsőként lapunkban megjelent feltételeket megerősítve Szabó Zsolt, az illetékes Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) fejlesztés- és klímapolitikáért, valamint kiemelt közszolgáltatásokért felelős államtitkára. A keret első körben ötmilliárd forint. Mivel egy tulajdonos legfeljebb 2,5 millió forintban részesülhet, ez így számításunk szerint néhány ezer ingatlan felújítását tenné lehetővé. Az államtitkár azonban lapunknak kifejtette: a kormány döntésétől függően komoly esély mutatkozik további ötmilliárd forintra, ami még egyszer ötmilliárddal is kiegészülhet. 15 milliárd pedig reményei szerint már akár 7-8 ezer lakás érdemi felújítására is elegendő lehet.
A vissza nem térítendő támogatási arány 40-től 55 százalékig terjed, attól függően, hogy a tulajdonos hány beruházástípust vállal be. A választék: szigetelés-nyílászárócsere, fűtésfelújítás és megújuló energiák hasznosítása. Egy esetén az arány 40 százalék, mindhárom alkalmazásával pedig 55.
A támogatás a hagyományos építésű, 1995. december 31-ig kiadott építési engedéllyel rendelkező, egylakásos, legfeljebb 135 négyzetméter fűtött alapterületű, a benyújtó magánszemély tulajdonában álló, ténylegesen lakott családi házak energetikai korszerűsítésére vehető igénybe. Szabó Zsolt lapunknak úgy vélte, egyedi elbírálás alapján például az ikerházak lakói is érdeklődhetnek. Az államtitkár szavai szerint az anyagiakat a magyar állami költségvetés állja, az ország szén-dioxid-kvótái értékesítéséből származó bevételekkel kiegészítve. (Határozottan nem értendő ide tehát a vissza nem térítendő uniós támogatás: az e célra elkülönített közel százmilliárdos összeget ugyanis az Orbán-kormány tavaly elvonta a lakosságtól és kormányépületek felújítására csoportosította át.)