Drámai veszteséget okoz a kukorica- és a napraforgó-termelőknek a kánikula. A kár már eléri a 100 milliárd forintot – mondja a gazdákat képviselő szervezet vezetője. A búzatermés viszont jó, és az átvételi árakat nézve rövid távon nem valószínű, hogy drágulnak a pékáruk.
A kánikula miatt eddig mintegy 100 milliárd forintos kára keletkezett a szántóföldi növénytermesztőknek. – Mostanra elkeserítő állapotok alakultak ki – foglalta össze a hőség miatti helyzetet Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke lapunknak. Az említett kárösszeg döntő része elsősorban a még földeken lévő kukorica- és napraforgótermésre értendő. Ez hosszú távon nehéz helyzetbe hozza a gazdákat, s közvetve azokat, akik náluk szeretnének dolgozni.
A szezon elején még nagyon ígéretesnek tűntek a kukoricavetések. Azzal kalkuláltak, hogy 8-9 millió tonna termény kerülhet a magtárakba. Tavaly rekordmennyiségű, 9,2 millió tonna kukoricát takarítottak be az országban. A remények szertefoszlottak. Lényegében minden kánikulai nappal nő a veszteség, s ma már csak azzal számolhatnak, hogy hatmillió tonnányi kukoricát tudnak betakarítani. Ez a mennyiség azért még fedezi a hazai igényeket. Ám míg tavaly bőven jutott exportra, idén nincs esély. – Mentjük, ami menthető, ami még nem égett el a hőségben – fogalmazott. A helyzet az egész országban gondot okoz, ám ahol homokos, nem kifejezetten a kukorica termesztésére alkalmas talaj található, ott az átlagosnál is nagyobb a probléma. – Várni és imádkozni, hogy mielőbb véget érjen a hőség – foglalta össze sommásan, mit tehetnek ebben a helyzetben.
Szomorú látványt nyújtanak a napraforgótáblák Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |