– Fontos, ha lesz is gazdasági következménye a népszavazásnak, akkor is két három év míg bármi konkretizálódik, mi is az, és az gondolom, hogy addigra a gazdasági hatások Anglián kívül meglehetősen csekélyek lehetnek.
– Látszik-e valami konkrét hatás Magyarország esetében?
– Magyarország a világgazdaságba erősen integrált országként valószínűleg megérezné a brit kereskedelem kiesését, de azért nem várható hogy a brit külkereskedelem összeomoljon. Tehát úgy vélem a magyar gazdaságra nem lesz jelentős hatása a történteknek.
– És Angliában?
|
Zsiday Viktor szerint a tőkepiacokat nem ingatja meg tartósan a Brexit Fotó: gazdasagtv.hu |
– Az Egyesült Királyság gazdaságában elvileg már komolyabbak lehetnek a hatások, ha nem tudnak jó kereskedelmi megállapodásokat aláírni. De mivel mindenkinek érdeke a szabadkereskedelem fennmaradása, ez aligha sérül, sőt, a font gyengülése miatt az angol gazdaság még lökést is kaphat, ami ellensúlyozhatja a pénzügyi szektor esetleges gyengélkedését. Így nem kizárt, hogy az angol gazdaságban összességében nem lesz jelentős hatása.
Ami mégis kellemetlen lehet azt éppen a negatív várakozások hozhatják felszínre. Miután sokan aggódnak a következmények miatt, elhalaszthatnak beruházásokat, így nem teremtenek munkahelyeket. Na ez már érzékelhető lehet, hiszen emiatt a következő két három évben az angol növekedés kisebb lehet, mint amilyen lehetne.
– Megrázza ez a tőkepiacokat?
– A tartósságot állítanám középpontba. Tartósan a Brexit szerintem a tőkepiacokat nem ingatja meg, mivel Anglián kívül jelentős gazdasági „lehúzó ereje” nincsen...
– London pénzügyi szerepe érdemben csorbulhat?
– London pénzügyi központként betöltött szerepe valóban sérülhet, de ez is sok-sok év „eredménye” lehet.
– Ebből, vagy a Varga Mihály ötletéből, az Angliából költözni készülő cégek elcsábításából Magyarország húzhat-e valamilyen hasznot?
– Az Angliából elköltöző cégek Magyarországra csábítását nem tartom reális lehetőségnek. Anglia legfőbb vonzereje ugyanis – a történtek mellett is – a kiszámítható jogrend, a sokakban bizalmat keltő és jól működő bírósági rendszer, az angol törvénykezés. Ezekben mi enyhén fogalmazva is igen deficitesek vagyunk.
– Lát olyan terület, ahol a kilépés kedvező folyamatokat indíthat el?
– A brit kilépés pozitív hatásait egyelőre nem látom, de azt gondolom, hogy a negatív hatásait jelenleg a szakértők nagyon erősen eltúlozzák.