Nem éri óriási kár a magyar gazdákat és termelőket az orosz importembargó miatt, amelyet Vlagyimir Putyin elnök maga jelentett be válaszul az uniós lépésekre.
Az unió csapott oda először Oroszországnak azzal, hogy korlátozta a hozzáférést a pénzügyi piacokhoz: az unióban senki sem vásárolhat új kibocsátású részvényt, kötvényt, kilencven napnál hosszabb lejáratú értékpapírt vagy bármilyen pénzügyi eszközt, amelyet orosz állami tulajdonban vagy köztulajdonban lévő vállalat bocsátott ki. Tiltólistára került a Szberbank, a VTB Bank, a Gazprombank, a Vnyesekonombank és az orosz állami mezőgazdasági pénzintézet, a Rosszelhozbank papírja. A szankció nem vonatkozik az uniós leányokra – tehát a magyarországi Szberbankra sem –, ám ők sem bocsáthatnak ki papírokat az anyavállalatok helyett. Szintén tilos a fegyverek keresedelme Oroszországgal.
Putyin válaszcsapása jelentős, az Európai Uniót az Egyesült Államokat, Kanadát, Ausztráliát és Norvégiát érintő embargó: tegnaptól egy éven át nem mehet innen Oroszországba hús, hal, tejtermék, gyümölcs és zöldség. Szerencsére a magyar keleti nyitás nem mutatott robbanásszerű exportnövekedést Oroszországba, így a magyar termelők viszonylag gond nélkül megúszhatják az embargót. Összességében az élelmiszerexport töredékét érintik a szankciók, de azok a vállalatok, amelyek javarészt Oroszországgal, Ukrajnával vagy a Független Államok Közösségével kereskednek, most nehéz időszak elé néznek.