Az ING magán-nyugdíjpénztári tagjainak ezzel kapcsolatban nincs semmi teendője, megtakarításuk automatikusan átkerül a Horizonthoz. A változás nem jelent plusz költséget és a tagoknak adminisztrációs teendőjük sincs – hívja fel a figyelmet közleményében a kassza.
Az ING Magánnyugdíjpénztár 1997-ben kezdte meg a működését. Kezelt vagyona 2013 végén meghaladta a 71 milliárd forintot, taglétszáma pedig a 27 ezret. A Horizont jelenleg 12,1 ezer taggal rendelkezik és mintegy 29 milliárd forint vagyont kezel – az ING-s pénztártagok átvételével a magán-nyugdíjpénztári piac legnagyobb szereplőjévé válik.
A pénztárszolgáltató megszűnése miatt kellett kedden összeülnie az ING Önkéntes Nyugdíjpénztár küldöttgyűlésének is. Ennek eredményéről ugyan eddig nem kaptunk tájékoztatást, de információnk szerint ott is az összeolvadásról döntöttek a tagok. Az ING önkéntes ága az Aranykor Önkéntes Nyugdíjpénztárral egyesülhet.
|
Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Amennyiben az Aranykor küldöttgyűlése is megerősíti döntést, az ING önkéntes ága július elsejével olvadhat be a pénztárba. A tagoknak ebben az esetben sincs semmi teendője. A változás nem jelent plusz költséget és a tagoknak adminisztrációs teendőjük sincs.
Az ING Önkéntes Nyugdíjpénztár 1996-ban kezdte meg a működését. Kezelt vagyona 2013 végén 66,7 milliárd forint volt, taglétszáma pedig meghaladta a 82 ezret.
Úgy tudjuk, az ING mindkét pénztár esetében több lehetőséget is megvizsgált, de az önkéntes és a magán kasszánál is az összeolvadás tűnt a legjobb lehetőségnek – a döntést egy független tanácsadó cég elemzése is segített. Az ING mindkét pénztárra meghívásos pályázatot írt ki, ezeken pedig a Horizont, illetve az Aranykor tették a legkedvezőbb ajánlatot.
Az ING kiszállásával már csak négy magánnyugdíjpénztár lesz talpon abból a másfél tucatból, amely a nyugdíjrendszer 2010-es átalakításakor működött. Az említett Horizont mellett a Szövetség (egykori Allianz), az MKB és a Budapest Bankhoz kötődő Budapest. A felügyelet adatai szerint a kasszák tavaly év végén 62 ezer tagjuk 193 milliárd forint megtakarítását kezelték.
Amint arra már többször felhívtuk a figyelmet: a kormány a nyugdíjrendszer átalakításakor olyan szabályt alkotott, amely ellehetetleníti a magánnyugdíjpénztárakat. A kasszák a korábbi 4,5 százalékkal szemben a tagok által befizetett tagdíjak mindössze 0,9 százalékát fordíthatják működésük finanszírozására (a többi a tagok megtakarítását gyarapítja), ám ez nem fedezi a költségeket.
A pénztárak ezért veszteségesen működnek, 2013-at például összességében 757 millió forintos mínusszal zárták. A még működő kasszák vagy a korábban felhalmozott tartalékokból vegetálnak, vagy a mögöttük álló pénzügyi csoport anyagi támogatásából élnek. Utóbbi volt a helyzet az ING-nél is, amelynél tavaly júniusban még úgy nyilatkoztak kérdésünkre, hogy annak ellenére nem tervezik a pénztár megszüntetését, hogy a működés fenntartásához évi 80 millió forint kell.
Úgy tűnik azonban az ING-nél mostanra belátták, a jogszabályi feltételek változására, a helyzet normalizálódására hiába várnak. A pénztárszolgáltatót pedig a magán-nyugdíjpénztári ág nélkül nem volt érdemes fenntartani, ezért olvad be az önkéntes ág is.