A múlt hét közepén lapunk is arról írt, hogy a cég szolgáltatása elérhetővé válik a magyar előfizetőknek is, így havi háromezer forint körüli összegért több mint tízezer filmből álló kínálatból korlátlanul nézhetünk mozikat. A kábeltévéket nem éri hátrány, hiszen egyelőre kevés a helyi gyártású és magyar nyelven elérhető tartalom, a korlátlan fogyasztás lehetősége inkább az illegális szolgáltatásokba harap nagyot.
– A telefon-, internet- és tévészolgáltatók azonban nem ülhetnek a babérjaikon, ugyanis szinte minden területen van egy-két olyan cég, mint a Netflix: amely nem hagyományos üzleti modellekben gondolkodik, és nem tartja magát a bevett erőviszonyokhoz. Ezek összességében pedig felforgathatják a piacot – vélik piaci szakértők, akik szerint a fiatal, modern generáció tagjai ma már
legalább olyan összegeket költenek egy hónapban ilyen újfajta szolgáltatásokra, mint amennyit hozzáférésre.
Cirka ötezer forintért lényegében korlátlan zenéhez juthat az előfizető, s a számokat le is töltheti a saját mobiljára vagy tabletjére. A Spotify és a Deezer e téren a két vezető szereplő, de vannak hazai próbálkozások és kisebb szereplők is.
|
Új szolgáltatás, új konkurencia Albert Gea / Reuters |
Ha valakinek a munkaeszköze is a mobil és az internet, akkor előbb-utóbb nem elégszik meg az ingyenes felhőalapú szolgáltatások nyújtotta tárhellyel, mint amilyen például a Google Drive, hanem megnöveli a tárhelyét.
Ez pár euróba kerülhet havonta. Ráadásul egyre többen a szoftvereket is valamilyen előfizetéses konstrukcióban veszik igénybe, jellemzően 6–15 ezer forint közötti éves előfizetési díjért.
Összességében egy felhasználó 6-7 ezer forintot vagy még többet is elkölthet havonta a szórakozását és a munkáját támogató internetes szolgáltatásokra, ez pedig már – nem számolva az internet-hozzáférés költségét, amelyet mindenképppen ki kell fizetni – összemérhető azzal a költéssel, amit egy átlagos háztartás telekommunikációs szolgáltatásokra költ Magyarországon.