Tízéves jubileumát ünnepelte a napokban a Csányi Alapítvány, amelynek égisze alatt a támogatott diákok száma 2005 óta húszról 300-ra emelkedett. Az évforduló kapcsán a kuratórium elnökével, Csányi Erikával, a hazánkban mindmáig egyedülálló mentori program létrehozójával beszélgettünk.
Azt mondja, régóta formálódott a gondolat, mivel mindketten, férje, Csányi Sándor (az OTP Bank elnök-vezérigazgatója – a szerk.) és ő maga is szűkös anyagi körülmények közé születtek, s bár mindkét család összetartó volt, csak sok nehézség árán sikerült a diplomáig eljutniuk. – A férjem hallott egy rádióinterjút, a végső lökést ez adta meg. Ebben egy kisfiú arra a kérdésre, mit csinálsz, amikor éhes vagy, azt felelte: kimegyek játszani.
A kerek évfordulót a gyerekek gazdag gálaműsorral köszöntötték Csányi Alapítvány |
Mivel hosszabb távban gondolkodtak, s az anyagi terhek vállalásán túl aktív szerepre is törekedtek, nem az adományozás szokásos formáját választották. Ehelyett olyan rendszert képzeltek el, amely tízéves kortól a felsőfokú végzettség megszerzéséig támogatja a tehetséges, ám hátrányos helyzetű gyerekek fejlődését, érdemi változást hozva életükben. Így jött létre az Életút Program egymilliárd forintos alaptőkével – ezt időközben az alapító közel kétszer ennyivel fejelte meg –, Erika pedig kidolgozta a részleteket, és hozzáértő társakat keresett maga mellé. Szerencsére hamar rátalált dr. Radoszáv Miklósra, az alapítvány operatív igazgatójára – aki 28 évet töltött el a gyermekvédelem területén –, majd a mentorokra is.