A teljes, szállítással kapcsolatos feladatokat egyetlen, jól ismert magyar nagykereskedőre bízták, s a levél állítása szerint az ajánlattevők és a mögöttük lévő szállítók előre megállapodtak, melyik eljárást ki fogja megnyerni, hogy mekkora lesz a verseny mellőzésével magasan hagyott árrés.
|
Czunyiné Bertalan Judit köznevelésért felelős államtitkár az iskolák informatikai fejlesztéséről tartott tavaly októberi sajtótájékoztatón. Tanítani lehetne Fotó: Pelsoczy Csaba - kormany.hu |
A referenciák szükségtelen nagyságú előírásával kvázi a győztesekre szabták a kiírást, a piac szereplőit három konzorciumba terelték, a gyártókat pedig már maguk válogathatták ki. „Csak azok a gyártók vehettek részt a szállításban, amelyek elfogadták a diktátumot és annyiért szállítottak, amit az említett urak előírtak. Gyakran olyan összegeket írtak elő, hogy a gyártók azt nullán (értsd: nyereség nélkül) vagy saját marketing költségeik felajánlásával tudtak csak teljesíteni” – írja a levél a beszerzés körüli módszerekről, hozzátéve, hogy olyan darabszámokról van szó, amelyek nagyban befolyásolták az adott negyedév piaci adatait, s mivel a gyártók nagy része tőzsdeérdekelt, kénytelenek voltak a színfalak mögötti tárgyalóasztalnál maradni. Ami az ismeretlen szerint
nem más, mint zsarolás.
Különösen, hogy a szerződőknek végül az egyik tanácsadó családjának alkuszcégénél biztosítást kellett kötniük – ez lehetett a kenőpénz egyik csatornája.
Mint arról korábban beszámoltunk, a beszerzés során több százmillió forinttal drágábban vásárolt az Educatio, mint indokolt lett volna, ráadásul a követelmények úgy voltak meghatározva, hogy csak AMD-technológiával lehetett megfelelni a kiírásoknak, vagyis az Intel-megoldásokat szállító gyártókat eleve kizárták a pályázatból. A nyilvános adatok szerint összesen 19 200 laptopot vásároltak 2,3 milliárd forintért. A gépek 127-128 ezer forintos darabára nettóban volt annyi, mint amennyi abban az időszakban a darabonkénti kiskereskedelmi, áfával növelt ár volt.
Tehát a több tízezres megrendelésért nemhogy kedvezmény nem járt, de sokkal drágábban vásároltak. Hasonló áron vettek csaknem ötezer asztali gépet is, amely szintén nem épp a legkedvezőbb. Sőt további 4300 projektort a hírek szerint digitális tábla nélkül vásároltak meg, tehát az iskolák maximum filmeket tudnak vetíteni rajtuk, az oktatásban aligha használhatják.
A feladó a levelet állítólag elküldte Lázár Jánosnak és Varga Mihálynak, valamint az Educatio Kft. új vezetőjének is. Érdeklődésünkre Varga Mihály sajtósai cáfolták, hogy a miniszter kapott volna levelet e tárgyban, míg a Miniszterelnökségnél lapunknak az ügy kapcsán csak annyit mondtak: névtelen levelekkel nem foglalkoznak. Ez utóbbi annak fényében figyelemre méltó, hogy hivatalos személy a hatáskörében tudomására jutott bűncselekmény miatt – ha az elkövető ismert, annak megjelölésével – köteles feljelentést tenni.
Az Educatio Kft. vezetője, Kiss József viszont megkapta a levelet, a cég sajtóosztálya lapunkkal annyit közölt, hogy azzal kapcsolatban a szükséges lépések megtétele folyamatban van.