A Nézőpont Intézet tegnap nyilvánosságra hozott mérése szerint kizárólag a korábbi baloldali főpolgármester-jelölt, Falus Ferenc korábbi szavazóit tudta megszólítani Bokros Lajos, a baloldali bizonytalanokat viszont nem. A mostani főpolgármester győzelmét nem veszélyeztetik riválisai. A Nézőpont Intézet felmérése szerint a Fővárosi Közgyűlésben „kettős győzelem” lesz, azaz Tarlós István is győz, és a kormányoldalnak – a fővárosi számarányokat – tekintve is többsége lesz, 14 kerületben lehet sikeres a Fidesz, három mandátumot szerezhet a kompenzációs listáról, így összesen 18 mandátuma lehet a 33 fős közgyűlésben.
Fideszes vezetők azonban nem állították százszázalékosan, hogy „meglesz a többség”. Egyikük úgy fogalmazott: annak, hogy „többség vagy nem többség”, a polgármesterek pozicionáltsága miatt nem lesz akkora jelentősége, a Fővárosi Közgyűlésben ugyanis a döntéseket a józan racionalitás, a valóság felől kell megközelíteni. Ez átrajzolja a frakciók súlyát, nem „kis parlamentet játszanak” majd, hanem valóságos problémamezők alapján dolgoznak.
|
Tóth József Horn Gyula szoboravató rendezvényén Kurucz Árpád / Népszabadság |
A kormányoldalon úgy számolnak, hogy három, biztos győzelemre esélyes baloldali „bástya” van Budapesten. A XIII. kerület, ahol húsz éve a szocialista Tóth József a polgármester. A képviselőjelölteket illetően nincs koordinált indulás, de forrásaink valószínűsítették, hogy talán meglesz a többség is a polgármester mellett. Kispesten és Pesterzsébeten 2010-ben is baloldali polgármestert választottak. A „vörös félhold” térkép elmélet szerint nem kizárt az ellenzéki győzelem a billegőnek számító IX. kerületben sem, ahol Bácskai János fideszes polgármester riválisa az Együtt–PM színeiben induló Gegesy Ferenc, korábbi SZDSZ-es polgármester. Gegesy 2010-ben mint független 39,4 százalékos eredménnyel második lett Bácskai János mögött, viszont akkor indult a szocialista Pál Tibor is).
Annak ellenére, hogy a X. kerületben sokan a Demokratikus Koalíció polgármesterjelöltje, Élő Norbert győzelmét prognosztizálják, fideszes forrásaink Kovács Róbertnek is sikert jósolnak. A XIV. kerületben az Együtt–PM-es Karácsony Gergely és Csepelen a szintén DK-s Horváth Gyula az esélyes – ezt gondolják a kormányoldalon is, és szerintük a VII. kerület is „kétesélyes”, de mérsékelheti az ellenzék esélyeit a kerületben a Hunvald-ügy és a Garabits Károly körül kialakult hangelvételbotrány. Soroksáron viszont, fideszesek szerint, Orbán Gyöngyi alpolgármester jó kampányfinissel le is győzheti az 1994 óta mindig magabiztos sikert elért Geiger Ferenc polgármestert.
Azaz, ha a balliberális ellenzék a billegő kerületben is győzni tud, akkor nyolc kerületet irányíthatna a korábbi hárommal szemben. A plusz három kompenzációs képviselővel összesen 11 mandátuma lehet a közgyűlésben.
Budapesten biztos kormánypárti győzelemre számítanak több kerületben, az I. kerületben Nagy Gábor Tamás, a XII. kerületben Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke, a II. kerületben Láng Zsolt, a VIII. kerületben Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója biztos győztesnek tűnik, ahogyan a XVI. kerületben Kovács Péter, Budafokon Karsay Ferenc az esélyes. Szintén közéjük sorolják kormányoldalon Szentgyörgyvölgyi Pétert is, aki a Belvárosban indul, mivel Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a képviselőséget választotta. Ezenkívül komoly esélye van a fideszesek szerint a győzelemre Ríz Leventének a XVII. kerületben és Óbudán Bús Balázs polgármesternek.
Ki nyeri a vidéki nagyvárosokat?
A megyei jogú városok nagy részében a kormánypártok lehetnek sikeresek vasárnap. Nyíregyházát és Salgótarjánt kétesélyesnek tartják a fideszesek, a miskolci eredményt pedig nem jósolták meg munkatársunknak. Az általunk megkérdezettek reálisnak nevezték a Nézőpont Intézet kutatását, miszerint Szegeden, Kazincbarcikán, Dorogon, Komlón, Oroszlányban és Tiszaújvárosban baloldali győzelem születhet. A Nézőpont szerint a Jobbiknak nyolc településen – Heves, Törökszentmiklós, Tiszavasvári, Hajdúhadház, Gyöngyös, Sajószentpéter, Ózd, Nyírbátor – lehet győztes polgármestere.