Már írásba foglalta a Fővárosi Ítélőtábla a jogerős ítéletet: Lázár Jánosnak nyilatkoznia kell arról, hogy Svájcban és Olaszországban hol szállt meg, tételesen mennyit költött, és az utak milyen közfeladat ellátásához kapcsolódtak. A március 12-i ítéletet április 9-én rögzítették, és ha a verdiktet az alperes Miniszterelnökség kézhez kapja, attól kezdve tizenöt napon belül kell döntenie, mit lép: kiadja-e a kért adatokat, vagy felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Kúriához.
A miniszter még államtitkárként 2012. november 27–29-én Angliában 920 019, 2013. március 22–23-án Svájcban 469 878, majd 2013. július 26–27-én Olaszországban 582 000 forint szállásköltséget hozott össze. A részletek tisztázása érdekében Pethő András még az Origo újságírójaként – a Transparency International támogatásával – közérdekű adatok nyilvánossága miatt indított pert, és részben nyert is. A jogerős ítélet két útról szól, mert a londoni „kirándulás” kapcsán azt közölték: a kiküldetésről létezik egy titkos irat, és az ítélethozatal előtt dönteni kellene arról, hogy a bíró megismerheti-e a dokumentumot. A Miniszterelnökség szerint csak az után lehet határozni arról, mi hozható abból nyilvánosságra. Információnk szerint ma ebben a kérdésben is ítélet születhet, bár úgy tudjuk, a bíróságnak a titokgazda külügyi tárca nem biztosított betekintési lehetőséget.
Lázár János mosolyog Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Az LMP-s Szél Bernadett kérdésére Lázár hétfőn a parlamentben leszögezte, hogy az utazási ügyekről nem beszél. A fideszes politikus kijelentette: a nemzetbiztonsági bizottság ülésén már elmondta, azért nem tudja megadni az út koordinátáit, és azért vállalta utóbb, hogy a költségeket megtéríti, mert ha nyilvánosságra kerülne azok neve, akikkel találkozott, az veszélyeztetné az ország nemzetbiztonsági érdekeit. Szél Bernadett viszont azt állítja, hogy ezek az érvek nem állnak meg.