Peruszát csaknem egy évig kezelték, és amikor az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézetből elbocsátották, 2010-ben nem vagyoni kártérítés megítélése érdekében pert indított. A Székesfehérvári Törvényszék decemberben jogerősen kimondta: a kerékpárút vonalvezetése rossz, és ezért az útfenntartó, tehát az önkormányzat felel. S miután ott többen összetörték magukat, azt nem is vizsgálták, hogy a férfi által korábban elfogyasztott fröccs és a bicikli csekély fényt adó lámpája mennyiben járulhatott hozzá a balesethez. A verdikt szerint a felperes által kért összeg és annak kamatai járnak, így a városnak összességében húszmillió forintot kellett megfizetnie.
Inkább kellett volna – árnyalta a képet Magyar Gábor, Perusza jogi képviselője. Végrehajtást kellett kérniük, amelynek költségét természetesen szintén az önkormányzat viselte. Az ügyvéd furcsállja, hogy a város egyetlen kezdeményezésükre sem adott érdemi választ, viszont a jogerős ítélet ellen idén márciusban felülvizsgálati kérelmet nyújtott be. Más kérdés – tette hozzá –, hogy egy nappal elszámolták a határidőt, így a Kúria a beadványt elutasította.
Magyar úgy tudja, hogy e döntés ellen is jogorvoslati kérelmet terjesztettek be, ami szerinte abszurd. Azt nem tudja, hogy a legfőbb bírói fórum végül mit lépett – erről a felperest nem kell tájékoztatni –, ám a jelenlegi ismeretei szerint az ügynek ez a szakasza végérvényesen lezárult. Máris van azonban folytatás: levélben szólították fel a várost, hogy Perusza életkörülményeinek jelentős megváltozása miatt fizessen rendszeres járadékot. A férfi nem képes takarítani, vásárolni, a ház körüli szokásos munkákat elvégezni.
Az önkormányzat egyelőre nem reagált a levélre – közölte az ügyvéd. Magyar kijelentette: ha nincs egyezség, ezt is perre viszik, és nyerni fognak, hiszen a kártérítés jogalapját egyszer már jogerősen megítélték. De még ezzel sincs vége a dolognak – jelezte –, mert a baleset miatt ténylegesen bekövetkezett vagyoni károkat is számba veszik, és elsőként szintén egyezségre törekednek, bár ennek sikerére az eddig történtek alapján kevés esélyt lát.
2009-ben Perusza bőrkereskedelemre szakosodott kft.-je több százmilliós forgalmat bonyolított le, amelynek árbevétele a következő évre az ötödére esett vissza. Kérdéses persze, hogy ebből mit lehet peresíteni, ám a cégtulajdonos ennél messzebbre néz. Már nem is igazán ez érdekli. Újabb álmot dédelget: a Magyarországon megszűnt bőrgyártást szeretné újraéleszteni. Szülővárosának – Székesfehérvárnak – az érdeklődését nem keltette fel a projektje, de Simontornyán, ahol 1500 embert foglalkoztattak ez egykori bőrgyárban, szívesen látják.
A történtekről megkérdeztük a székesfehérvári önkormányzatot is. Írásos válaszukban jelezték: együtt éreznek a szerencsétlenül járt Perusza Zoltánnal. „A 2009-ben történt balesettel kapcsolatban az akkor indult bírósági eljárás még folyamatban van. A felelősség kérdésében hamarosan a Kúria hozza majd meg a végső döntést. Ebből adódóan az ügy tárgyalásának lezárultáig semmilyen nyilatkozatot nem áll módjában tenni a városnak.” Ígérete szerint azt követően az önkormányzat részletes tájékoztatást ad majd a hat évvel ezelőtt történt baleset körülményeiről.