|
A szövetségkötés bejelentésekor. Összefogás helyett Kormányváltás M. Schmidt János |
Értékelése szerint a választási szervek eddig a várakozásokhoz képest korrektül és jól teljesítettek, reméli, hogy „ez a hátralévő időszakban is így lesz, és senkinek nem lesz oka megkérdőjelezni a választások tisztaságát”.
Ezt azért nehéz lesz megakadályozni: egész nyilvánvalónak tűnik ugyanis, hogy számos kis párt –most már közkeletű néven: kamupárt – vagy azért jött létre, hogy tengernyi állami pénzt szerezzen, amire most módja nyílik, vagy azért, hogy tovább ossza az egyébként is csak kínnal egyesülő baloldalt.
Nem csoda, hogy a házelnök optimista, szerinte jó esély van arra, hogy a kormánynak sikerül folytatnia a megkezdett munkát.
A közvélemény-kutatási eredmények ismeretében mindenképpen jogos Kövér László derűlátása, hiszen a legutóbbi mérések alapján – ahogy azt a Medián és az Ipsos szakértői is megerősítik – a Fidesz–KDNP jó eséllyel érhet el az új választási rendszerben is kétharmados többséget.
Valamennyi szakértő hangsúlyozza azonban, hogy a helyzet képlékeny, egész egyszerűen jósolhatatlanok a folyamatok. Török Gábor politikai elemző is úgy fogalmazott egy nyilatkozatában, hogy az sem lepné meg, ha a Fidesz kétharmadot érne el, de az sem, ha nem lenne többsége, igaz, széttárta a karját, amikor arra a kérdésre kellett volna válaszolnia, hogy mik is valójában a kampány fő témái.
Az biztos, hogy az ellenzéki pártszövetség – nevezzük tehát Kormányváltásnak – most megpróbálja tematizálni az elkövetkezendő heteket. Mesterházy Attila miniszterelnök-jelölt, az MSZP elnöke ugyanis „elindult”: most és a választásig elkövetkezendő hetekben folyamatosan az országot járja, hogy ledolgozzák a mért hátrányukat.
Tanácsadói úgy vélik: kampánytechnikai szempontból az utolsó két-három hét a döntő, ezért időzítették így a körútját. Tesz arról is, hogy most már ne kizárólag az „ Orbán Viktor megy vagy marad” kérdése álljon a választás középpontjában: úgy tudjuk, nyolcpontos programot jelent be az elkövetkezendő időszakban.
Ezek között szerepel egyebek mellett, hogy a minimálbér nettó összegét kormányra kerülésük esetén százezer forintra emelik, 250 ezer valódi, új munkahelyet hoznak létre, százezer forintos nyugdíjig minden 65 év feletti 24 ezer forintos gyógyszertámogatást kap, és a mikrovállalkozások leírhatják a társasági adójukból a bérekre rakódó közterheket.