A váci képviselő-testület egyik jobboldali külsős tagja a városban szeretné felállítani Hóman Bálint szobrát. A város vezetői nem támogatják az ötletet, de a jelek szerint nagy a tanácstalanság.
A közelmúltban a kormány támogatásával Székesfehérváron akartak szobrot emelni a Horthy-korszak tudományos körökben elismert, csak éppen antiszemita kultuszminiszterének. A hazai és külföldi tiltakozások hatására Orbán Viktor kormányfő gyökeresen változtatott korábbi véleményén: a miniszterelnök kollaboránsnak nevezte Hóman Bálintot. Székesfehérvár visszakozott, a szoborállítás meghiúsult. A nemzetközi érdeklődést jól mutatja, hogy nemrégiben Barack Obama amerikai elnök is szóba hozta az ügyet. „Amikor egy második világháborús antiszemita vezető szobrának felállítását tervezték Magyarországon, mi vezettük a rohamot az ország kormányának meggyőzésében, hogy forduljon vissza. Ez nem széljegyzet volt a Magyarországgal fenntartott kapcsolatainkban, hanem központi ügy az Egyesült Államokkal való jó kapcsolat fenntartása érdekében, és ezt a tudomásukra is hoztuk” – fogalmazott Obama.
Fotó: Koncz György / Népszabadság |
Most úgy tűnik, hogy Vác van soron a botrányban. A háborús bűnök miatt elítélt Hóman Bálint a váci börtönben halt meg 1951-ben. Amikor 2001-ben Tasson újratemették, Vácon utat neveztek el róla. Megjegyezzük: a helyi baloldali képviselők tartózkodtak, de Hóman ünneplését akkor sem a baloldal, sem más részéről nem kísérte különösebb tiltakozás. Tavaly a bíróság utólag felmentette ugyan Hómant a háborús bűnök vádja alól, az eljárás azonban nem terjedt ki antiszemitizmusa vizsgálatára. A székesfehérvári szoborvita nyomán a váci baloldali pártok – a helyi lokálpatriótákkal kiegészülve – kezdeményezték, hogy változtassák vissza a Hóman Bálint utat a régi nevére, Híradó útra.