Márciusban még házassági válságnak nevezte Németh Zsolt a magyar–amerikai viszonyban tapasztalt feszültségeket, Colleen Bell amerikai nagykövet október végén a Corvinus Egyetemen elmondott beszéde után már útelágazást emleget az Országgyűlés Külügyi bizottsága elnöke.
– A nagykövet asszony beszéde összességében torz képet fest a magyar–amerikai viszonyról, amelyet szerintem 2015-ben a kiegyensúlyozottság jellemzett. Míg tavaly ősszel inkább a mi térfelünkön pattogott a labda, most az amerikaiakén. A kérdés, merre megyünk tovább az útelágazásból? Visszatérünk-e az André Goodfriend-i korszakhoz, vagy felismerjük a 2015-ben bekövetkezett új helyzetet, s Amerika a megfelelő szemüvegen keresztül kezdi el nézni Közép-Európát, ahol – amint azt a 2014-es magyar, nemrég a lengyel választási eredmények mutatják – gyökeres politikai átrendeződés zajlik le – hangoztatta a lapunknak adott interjúban a Fidesz egyik frakcióvezető-helyettesévé választott 52 éves politikus.
A Fideszen belül az atlantisták közé sorolt Németh szerint elkerülhetetlen, hogy az Egyesült Államok „belelépjen” az európai migrációs válság kezelésébe, s végre megfelelő válaszokat adjon a tágabb Közel-Kelet humanitárius katasztrófákat eredményező súlyos konfliktusaira. Persze nem mindegy, hogy Amerika ezt a belépést az európai baloldali-liberális felfogás alapján, a magyar származású amerikai üzletember és filantróp, Soros György „kottájából játszva” teszi meg, vagy osztja-e a kelet-európai országok által képviselt erőteljes biztonságpolitikai megközelítést – hangoztatta. A migrációs válság és a posztkommunizmus lezárása pedig új fejezet nyit Közép-Európa emancipációjában.
Hiányoznak a magas szintű kapcsolatok, véli Németh Zsolt Reviczky Zsolt / Népszabadság |