– Kétségtelenül van olyan, akinek a választókörzetétől viszonylag távoli az állandó lakhelye, de sok minden köti oda, ahol indul – magyarázza Nagy Gábor. Ott tanul, ott dolgozik, vagy ott lakik a barátnője, menyasszonya, tehát gyakran tartózkodik az adott településen.
A nagyobb pártok képviselőjelöltjei görcsösen keresik a nyilvánosságot, a megszólalások alkalmait. A legkisebbek jelöltjei viszont mintha rejtőzködnének, ami teljesen ellentmond a kampányok természetének és értelmének.
Az ÚDP és az ÚMP jelöltjei közül is megpróbáltunk szóra bírni néhányat, ám az elérhetőségüket is nehéz volt megszerezni. A választási bizottságok nem adnak ki telefonszámokat, a párt vezetői pedig nem tartották időszerűnek a nyilvános megszólalásukat.
Nagy Gábor például azt mondta: a jelöltjeink csak a kampányuk kezdetekor, valószínűleg a jövő héten akarnak megszólalni.
Voltak persze, akik már megtették. Az Index riportjában borsodi jelölteket mutattak be. Nem lehetetlen, hogy éppen az ő szavaik miatt tettek lakatot a többiek szájára – volt közülük, aki azt sem tudta, ki vezeti a pártját.
Mindenesetre azok közül, akiknek írtunk, senki sem válaszolt vissza, pedig még a Facebook-oldalak személyes üzeneteit is felhasználtuk a kapcsolatteremtésre.
Az Új Magyarország Párt (ÚMP) Hajdú-Bihar megye hat választókerületében egy jelöltet állított Andorkó László személyében.A 6-os választókerületben nyilvántartásba vett jelölttel azonban elérhetőség hiányában nem tudtunk beszélni. A Zuschlag János köreivel hírbe hozott – azóta Zuschlag elismerte, hogy tanácsadóként szerepe volt mind az ÚMP, mind az ÚDP létrehozásában – Táncsics Péter ÚMP-elnököt kértük meg arra, hogy adja meg hajdú-bihari jelöltjük számát, ám Andorkót a pártelnök sem tudta elérni. Táncsics pedig e nélkül nem mondta meg Andorkó telefonszámát. Megkérdeztük tőle, nem furcsa-e, hogy egy választási kampányban egy párt nem adja ki valamelyik jelöltjük elérhetőségét. Erre az elnök azt mondta: jelöltjeik nem politikusok, hanem elfoglalt, dolgozó emberek, sőt többen közülük nem is Magyarországon élnek, így szerinte természetes, hogy ő nem adhatja ki telefonszámukat, címüket a sajtónak addig, amíg nem kért erre tőle engedélyt.
Az ÚDP szóvivője sem tartotta időszerűnek egyelőre a jelöltjeik megszólalását.
– A jelek szerint arra számítanak,hogy az emberek inkább a pártokra szavaznak a személyek helyett – mondtuk Nagy Gábornak.
– Igen, a mostani választáson is elsősorban a pártszimpátiák döntenek majd – nyugtázta. – Ezzel együtt egyáltalán nem mindegy, ki a jelölt.
Az ÚDP indulóiról annyit tudtunk meg, hogy 21 évestől a 37 esztendősig találhatók köztük jelöltek.
Az ÚMP idősebbeket is indított, ott van például – az országos lista második helyezettjeként is – Racker Béla, a Fideszt és az egykori MDF-t is megjárt politikus Vas megyéből, akiről az Origo derítette ki, hogy legalább tízmillió forinttal tartozik az adóhatóságnak. Racker szerint ennek nincs köze politikai pályafutásához, hiszen magánszemélyként tartozik.
A jelöltet egyébként Szombathelyen „pelenkás Rackerként” emlegetik, ugyanis még 2002-ben önkormányzati képviselőként a Vas megyei közgyűlésben a saját cége által forgalmazott pelenkákat rakott az MSZP-sek asztalára, mondván: a szocialisták be vannak szarva.
Az újonnan vagy tavaly alakult kis pártok arra számítanak, hogy meg tudnak kapaszkodni a magyar politikai életben, ahol állításuk szerint szeretnének tartósan jelen lenni. Kezdő indulóként egy-két százalék is figyelemre méltó eredmény volna – állapítja meg Nagy Gábor.