Bár ezekhez az elmúlt négy évben valóban hozzányúlt a kormány, de egyszer sem fővárosi kezdeményezésre, és mára már teljesen nyilvánvaló, hogy a legkevésbé sem Budapest érdekében. Az adósságkezelési osztály létrehozásából sem lett semmi, mint ahogy a különféle civil szervezetek, szakmai kamarák, illetve a kerületi polgármesterek bevonására sem akadt igazán példa. Annál gyakoribb volt, hogy különféle társadalmi csoportok tiltakozó akciókkal akasztják meg a Fővárosi Közgyűlést.
Az előző program rendteremtő részét viszont mindenképpen aktualizálnia kell a kormánypártok főpolgármester-jelöltjének. A visszaeső és nem fővárosi bűnözőket ugyanis nem sikerült kitiltania Budapestről. Idetartozik, hogy az aluljárókat és a köztereket viszont valóban kisöpörte Tarlós István csapata, ígéretéhez híven eltüntetve szem elől a hajléktalanokat. A szabálytalan építkezések elleni fellépés ugyanakkor már nem sikerült ilyen látványosra.
A korábbi ígéretnek megfelelően felállt a két nagy városüzemeltetési holding is. A Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) működéséről keveset hallottunk, az általa felügyelt cégek nyereségesből veszteségesbe fordulásáért azonban aligha tehető felelőssé. Az állami rezsicsökkentő intézkedések és az adószabályok kivéreztették a fővárosi cégek többségét. Az önkormányzat így elesett a korábban milliárdos tételt jelentő osztalékoktól. Holott erre nagyobb szüksége lenne, mint valaha, hiszen a feladatfinanszírozásra való áttérés gyakorlatilag felszámolta a városvezetés pénzügyi mozgásterét, kiszolgáltatva Budapestet a mindenkori kormány kegyének.
Sokkal több vihart kavart a Budapesti Közlekedési Központ (BKK), s nem csupán a folyvást csőd szélén billegő BKV miatt. Az egyre csúszó uniós projektek okán ugyanis reális veszéllyé vált a milliárdos forrásvesztés, amelyet már eddig is csak többszöri kormányzati beavatkozással sikerült elkerülni. Ugyanakkor az sem vitatható, hogy a főváros sikersztorijainak javát is ez a csapat hozta. A városvezetés által büszkén emlegetett 17 projekt közül 14 közlekedési tárgyú.
Tarlós István korábbi programja szerint „nehezen értelmezhető az imamalomszerűen ismételgetett világváros lózung”, ami helyett Tarlós a nemzet egységes fővárosát kívánta építeni. Az ennek érdekében felsorolt városképi tervekből azonban nem sok minden valósult meg: a Duna-partok a régiek, a komplex-elvű lakótelep-rekonstrukcióról nem is hallottunk, a P+R parkolók zöme csak papíron létezik, a Moszkva tér (azóta már Széll Kálmánnak hívják) rendezése, a kerékpárutak, a hídfelújítások, a villamosmeghosszabbítások és -összeköttetések továbbra is mind-mind csak ígéretek.
A programban szereplő új kongresszusi központ, illetve múzeumi negyed végül a főváros szinte teljes mellőzésével valósul meg. Ráadásul utóbbi nem a volt kormányzati negyed helyén, hanem a Városligetben. Várat magára a Fővárosi Közmunkák Tanácsának újjáélesztése is. A turizmus fellendítése érdekében bevetett „celebrity” és „e-marketing”, valamint a „city break” szintén bent maradhat az új programban. Az egészségügy és az oktatás fejezetek viszont kikerülhetnek, hiszen azóta a teljes intézményrendszer állami kezelésbe került.
Viszont bizonyosan színesedett a főváros kulturális élete, ahogy azt ígérték is, hiszen Dörner György személyében új igazgatót kapott az Új Színház, bezárt a Vidám Park, felavatták Abaj Kunanbajev kazah költő szobrát a Városligetben.
A környezetvédelmi fejezet célkitűzéseiből sokat elértek – megkezdődött a szelektív hulladékgazdálkodási rendszer kiépítése, némi ellenzéki háborgásra bezárták a Cséry-telepet, felszámolták a hajléktalanok kunyhóit. A romákkal, szegényekkel, civil szervezetek megsegítésével foglalkozó rész pedig teljes egészében átemelhető az új programba. Nagy valószínűséggel eddig sem olvasta senki.
Csupán három helyettes maradna
A főpolgármester a jelenlegi öt helyett három helyettessel dolgozna újraválasztása esetén. Tarlós István erről az Info-Rádióban nyilatkozott. Közülük Bagdy Gábort, az egyik mostani helyettesét meg is nevezte, aki számításai szerint a kompenzációs listáról jutna be, és pénzügyi, gazdasági, vagyoni területen számítana a munkájára. A főpolgármester emellett egy humán és egy fejlesztési helyettest szeretne.
Az önkormányzati választásról szólva kifejtette: nem zajos kampányt tervez, hanem az eredményekről és a tervekről akar számot adni. Tarlós István emellett olykor szókimondással párosuló őszinteséget is ígért, és kiemelte: megválasztása esetén az ellenzékkel is együtt kíván működni. (MTI)