Az Orbán-kormány öt hónapja „sumákol”, és nem hajlandó döntést hozni a közmunkabérek emeléséről – állítja a Demokratikus Koalíció. Az ellenzéki párt visszamenőleges hatályú közmunkabér-emelést követel, és kezdeményezi, hogy jövőre induljon el a közmunkabéreket a minimálbér szintjére emelő korrekció. Borka-Szász Tamás, a DK szociális munkacsoportjának vezetője szerint a korábbi években már decemberben döntés született a közmunkásbérek következő évi emeléséről, most viszont ez máig nem született meg.
A közfoglalkoztatotti bér 2010-ig megegyezett a mindenkori minimálbérrel, azóta viszont a kormány annak mértékét rendeletben állapítja meg – mondta Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke. A közmunkások fizetése elvált a minimálbértől, és attól jóval kisebb összeget állapítottak meg, amelyet legalább eddig évente emeltek, ám tavaly szakítottak ezzel a gyakorlattal.
Így máig a 2014 decemberében kihirdetett rendelet van érvényben, amely szerint a közmunkásoknak bruttó 79 ezer, a munkavezetőknek 87 ezer, a szakképesítést igénylő munkakörökben foglalkoztatottaknak 101 ezer, illetve ez utóbbi körben a munkavezetőknek 111 ezer forint jár. Ez nettó 57 és nem egészen 74 ezer forint közötti jövedelmet jelent, miközben a minimálbér 111 ezer, a garantált szakmunkás-bérminimum 129 ezer ezer forint.