Eljárási és anyagi hibák sorát követte el az EU belügyminiszteri tanácsa, amikor a kötelező kvótákról határozatot hozott – ezt állítja a magyar kormány az Európai Unió Bíróságához benyújtott keresetében. Az igazságügyi miniszter szerint egyébként máris kiderült, hogy a kvótarendszer a gyakorlatban működésképtelen.
Politikai okokból is elfogadhatatlan az uniós kvótarendszer, mert vonalzóval és körzővel a kézben döntenének emberek sorsáról, az efféle mérnökösködés pedig súlyos politikai és emberi jogi aggályokat vet fel – jelentette ki kérdésünkre Trócsányi László igazságügy-miniszter. Hangsúlyozta azonban, hogy az Európai Unió Bíróságához csütörtökön benyújtott, tíz pontból álló magyar kereset kizárólag jogi érveket tartalmaz, amelyek egy része az EU működése szempontjából is fontos koncepcionális kérdéseket feszeget.
Vitatható, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 78. cikke – amely szerint lehetőség van menekültek tömeges beáramlása esetén átmeneti intézkedések meghozatalára – egyáltalán ad-e felhatalmazást arra, hogy felülírjanak uniós normákat, például a Dublini rendeletet vagy a menekültügyi eljárásra vonatkozó szabályokat – állítja a miniszter. Ha igen – amit kétségesnek tart –, akkor sem lehet ez olyan mértékű eltérés a Dublini rendelettől, mint amilyent a határozat tartalmaz. Még hogy ha formailag egy határozatot is hoztak a 78. cikk (3) bekezdése alapján, Trócsányi szerint nem az elnevezés, hanem a tartalom számít, tehát lényegét tekintve szabálytalanul módosították a Dublini rendeletet. A szerződés szerint az ideiglenes intézkedésekről nem jogalkotási aktust lehet hozni, de tartalmilag mégis ilyent fogadott el a Tanács – hangsúlyozza a miniszter.
Trócsányi László Teknős Miklós / Népszabadság/archív |