Milliós nagyságrendű összeget is megtakaríthatnak az egymással perben álló felek, amennyiben nem várják meg az ítéletet, hanem bírósági közvetítő segítségét veszik igénybe. Akár a devizahitelesek és a bankok is.
Ezért nem kell külön fizetni, ráadásul jóval kevesebb lesz az illeték is. Ha például a válófélben levő házastársak egy tízmilliós lakáson vitatkoznak, a keresetlevél benyújtásakor hatszázezer forintot kell leróni, és másodfokon ugyanez már nyolcszázezerbe kerül. Egy értékesebb ingatlan esetén pedig könnyen összejön a maximálisan megállapítható másfél millió is, míg fellebbezésnél két és fél millió a felső határ. Ha viszont a közvetítői eljárásban megegyeznek, az illetéknek akár a kilencven százalékát, valamint a tetemes ügyvédi költséget is megspórolhatják.
Felügyeleti huzavona esetén kötelező, a többiben a pereskedőkön múlik Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
A mediáció lehetőségét 2002-ben teremtette meg a közvetítői eljárásról szóló törvény, amely szerint a jogviták rendezésében bárki az igazságügyi tárca nyilvántartásában szereplő közvetítőkhöz fordulhat, akik pártatlan külső félként segíthetik a vitás ügyek peren kívüli megoldását. Ez azonban szabadáras szolgáltatás, és a tarifa megegyezés kérdése. Két esztendeje bírák, illetve bírósági titkárok is végezhetnek ilyen tevékenységet, ám ezért nem kell fizetni – hangsúlyozta Hőnich Gyuláné, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) osztályvezetője. Adatokat csak 2013 januárjától gyűjtenek: a felek tavaly 295, míg az idei esztendő első hat hónapjában 572 alkalommal választották ezt az utat.
Már több mint kétszázan vettek részt a közvetítői eljárásban való közreműködéshez szükséges szakmai képzésen, s 72 titkár és 38 bíró lát el ténylegesen ilyen feladatot. Az osztályvezető elmondta, hogy az év végéig az ország csaknem száz bíróságán állnak majd a felek rendelkezésére mediátorok. Bízik benne, hogy ezzel a lehetőséggel mind többen élnek majd, hiszen egy-egy évben körülbelül 180 ezer olyan polgári peres ügy van, amelyben közvetítői eljárást is folytathatnának.