„Meggyőződésem, hogy Haraszti ezt nem önmagától, hanem külső, politikai bátorításra tette” – közölte Drucker Tibor, aki márciusban, a kuratórium utolsó ülésén szóbeli javaslatot készült előterjeszteni Haraszti elmozdítása érdekében. Azt szerette volna elérni, hogy a kuratórium írjon levelet Lázár János miniszterelnökségi államtitkárnak, kérve Haraszti leváltását. „Számíthattam ebben Lebovits Imre, a felügyelőbizottság elnöke támogatására is. Szavazásig nem jutott el a dolog. A kuratóriumi ülés indulatos vita után félbeszakadt” – mondta Drucker Tibor.
Azt nem lehet állítani – folytatta –, hogy minden jelenlévő egyetértett volna Haraszti eltávolításával. „Miközben Haraszti és Szita Szabolcs között egyre mélyültek az ellentétek, Szita helyettese, Botos János ebben a vitában Haraszti mellé állt” – érzékeltette a helyzet összetettségét Drucker Tibor. A kuratóriumi ülésről készült jegyzőkönyvet viszont Drucker nem volt hajlandó hitelesíteni, mert abba „semmi nem került be a Harasztival szembeni bírálatokból”.
Május elején nem csupán Szita Szabolcs igazgató megbízása járt le, hanem a közalapítvány kuratóriumi elnökének és a kuratórium tagjainak mandátuma is. „Pillanatnyilag nincs sem igazgató, sem kuratórium, Haraszti György azonban úgy viselkedik, mintha ő lenne a Páva utca vezetője. Zavaros a helyzet, senki nem tud semmit” – jelentette ki Drucker. Elmondása szerint az igazgatói posztot elméletileg pályázat útján kellene betölteni, ilyen pályázati kiírással azonban ő eddig nem találkozott.
Újabb kísérletet tettünk, hogy megszólaltassuk Haraszti Györgyöt, de a Páva utcában ezúttal sem akartak nyilatkozni. Sikertelenül próbáltuk elérni Botos Jánost is, ahogyan eddig a kormányzattól sem kaptunk visszajelzést. Szita Szabolcs korábban – amikor megerősítette, hogy távozik az intézmény éléről – kérdésünkre elmondta: részletekbe menően nem kíván foglalkozni a történtekkel.
A módosított alapító okirat szerint a kormány által létrehozott közalapítványban 2011-től a közigazgatási és igazságügyi miniszter (Navracsics Tibor) látja el az alapító képviseletét. Drucker Tibor elmondta, hogy ez a feladat valamikor az év elején –éppen Szita Szabolcs kezdeményezésére – átkerült Lázár Jánoshoz. Ettől a lépéstől azt remélték a Páva utcában, hogy kiszámíthatóvá válik az állami finanszírozás, a kormány „felhagy az emlékközpont pénzügyi kivéreztetésével”. Drucker Tibornak ugyanakkor nincs tudomása arról, hogy a változtatásnak lenne írásos nyoma.
Az a híresztelés, hogy a Józsefvárosban épülő Sorsok Házát a kormány – Schmidt Mária vezetésével – összevonja a Páva utcai emlékközponttal, Drucker Tiborhoz is eljutott. Arról azonban, hogy ennek mennyi lehet a valóságalapja, nem tudott mit mondani. Hangsúlyozta, hogy a Páva utcai központ működése az előző kormányok idején sem volt zavartalan. Szita Szabolcs vezetésével –mondta Drucker Tibor – a központ jó úton indult el, remek szakmai-tudományos munkát végzett, és nemzetközi kapcsolatokat épített ki: úgy látszik, most megint lehet mindent elölről kezdeni.